briannag.blog.cz

RC Recenze: Dva meče

Slepá upírka loví upíry… Může to přežít? Nejen že může, ještě je “sakra” dobrá!
Kniha: Dva meče
Autor: Karolína Limrová
Díl: 2
Vydáno: 2012
Nakladatelství: Host
Počet stran: 310
Žánr: fantasy, romantika, dobrodružné
Doporučený věk: 15+

V ulicích Minneapolisřádí chladnokrevný vrah. Zanechává po sobě oběti, které nesou zjevné stopy mučení. Zatímco policie marně hledá jakoukoli stopu, lovci upírů vědí velmi dobře, s kým mají tu čest. Ví to i Daniel Phillips, ve dne řidič taxíku, v noci neúnavný lovec samotář, jehož do Minneapolis zavedla nešťastná láska. A ví to také Selena Torresová. Je silná, neohrožená a její touha po spravedlivé odplatěje účinnější než jakákoli zbraň. Selena Torresová však porušuje po staletí dodržované tradice. Lovcem se přece nikdy nemůže stát žena. Lovcem se přece nikdy nemůže stát žena, která je slepá. Lovcem se přece nikdy nemůže stát žena, která je… upír.

 

Autorka – Karolína Limrová: Narodila se roku 1979. Pracovala jako redaktorka Českého rozhlasu. Autorské tvorbě se začala věnovat psaním povídek s fantasy tématikou, které stejně jako mnoho začínajících autorů publikovala na fanfiction stránkách. V roce 2011 jí vyšla první kniha z plánované trilogie, Dvě zrcadla.
V současné době žije s manželem a dvěma dětmi v Hradci Králové, více se o ní dozvíte na jejích stránkách: http://karolkalimrova.wordpress.com/
Hodnocení obálky:Na obálce se mi líbí, že stylem ladí k předchozímu dílu, rovněž sympatické je i upíří oko, které na ní je, protože mi připadá, velmi symbolické, vzhledem k ději knihy. Celkově obálka ale ani nenadchne, ani neurazí a tak získává 2/5.
Obsah:Lovec upírů Danny Phillips se už dva roky vzpamatovává z nešťastné lásky, která podle něj už hůře dopadnou nemohla. Odstěhoval se do Minneapolis a svou frustraci si vybíjí při osamělém lovení upírů. Přes den se věnuje taxikaření a pitvání své sebelítosti, tak to jde dál a dál, dokud nepotká Selenu Torresovou.
“Potřebujete svézt?” zeptal jsem se. Od jisté doby jsem si takových věcí zásadně nevšímal, ale její nohy navlečené v úzkých džínách se prostě přehlédnout nedaly. Ani vlasy černé jako uhel spletené do copu.
“Tohle je taxi?” zeptala se.
Chtěl jsem se zasmát a prohlásit něco vtipného o té špinavé kraksně, ve které jezdím. Nápis na boku byl špatně čitelný. Jenže ona se otočila čelem a já si teprve teď všiml tmavých brýlí a bílé hole v její ruce…”
str. 12
A od toho osudového setkání už v Dannyho životě není nic stejné jako bylo dřív.
Hodnocení:Na začátek bych ráda podotkla, že je pěkné a dokonce vítané, když mají autoři knih bujnou fantazii. Konec konců bez toho by se ani tomuto úžasnému povolání nemohli věnovat. Nicméně nic se nemá přehánět a podle mne bylo Selenino “vidění” rozhodně přehnané více než dost.
Další co vzbudilo mou pozornost byla doba, jak dlouho se Selena a Danny znali. Od začátku do konce knihy to byl cca měsíc. Já nevím, jak vy ale jsem přesvědčená, že snad i ten nejimpulzivnější člověk na světě po měsíční známostí zváží určité kroky než je podnikne.
Ještě s jednou záležitostí jsem měla poměrně problém. Trvalo mi poměrně dost stránek než jsem se zorientovala v tom, jak to Selena s tím “viděním” vlastně má. K mému zmatku vydatně přispívalo, že sama autorka mnohokrát použila v souvislosti se Selenou slovo “vidět” i když podle mého názoru by bylo o hodně lepší slovo “vnímat”.
Co se mi na knížce líbilo, byl její humor, ten se sice po půlce vytratil ale vzhledem k situaci se není čemu divit. Nicméně první část knihy mě několikrát rozesmála a toho si na knížkách cením.
Děj knihy je celkem zajímavý a nenudí. Odehrává se ve třech liniích. Z pohledu Dannyho, Seleny a Seleniny minulosti. Já se v tom trochu ztrácela ale to kvůli tomu, že nikdy nevnímám časové údaje uvedené na začátku kapitol, ale to není nic závažného.

+

  • Humor

  • Ze začátku zmatek ohledně Selenina vidění
Závěr: Když bych Dva meče srovnala s předchozím dílem, hodnotila bych je přibližně na stejno, ačkoliv knize Dvě zrcadla jsem dala hodnocení podstatně vyšší. To byla ale doba, kdy jsem prožívala silnou fascinaci Twilightem a nyní už hodnotím racionálně a s odstupem. V tomto díle už inspirace Twilightem není tolik patrná, jediné co mi ho připomnělo byly ty částečku prachu…
Celkově bych celou sérii hodnotila jako lepší průměr, který můžete číst bez nebezpečí měknutí mozku a jsem velice zvědavá o čem bude třetí, závěrečný díl, protože nezbyla žádná nevyřešená postava, na rozdíl od prvního dílu, kdy bylo jasné, že se musí vyřešit osud Danyho. Teď si marně lámu hlavu, o čem by mohl být poslední díl a řekla bych, že ten samý problém má i autorka, protože poté co jsem zběžně prošla její web jsem tam nenašla žádnou zmínku. Já osobně bych tipovala a zároveň hlasovala pro Lásku. Jednak pro to, že je to postava, která druhý díl uzavírala a druhak proto, že její osud by mě vážně zajímal
65%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Host.
Zdroj anotace: nakladatelství Host

 

 

 

Březen 2013

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.