briannag.blog.cz

RC recenze: Doktor Proktor a konec světa. Možná…

Děti a dospělí se rozhodli zachránit svět
Kniha: Doktor Proktor a konec světa. Možná…
Autor: Jo Nesbo
Díl: 3
Vydáno: 2013
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 304
Žánr: dobrodružný pro děti (možná i dospělé)
Doporučený věk: bez omezení

Doktor Proktor a konec světa. Možná… je název předposledního dílu ze série knih o šíleném, nebo aspoň skoro šíleném, profesoru Proktorovi a jeho stejně smýšlejících spoluhrdinech. Už jste slyšeli,že konec světa je na spadnutí? A že budeme patrně čelit ohromné invazi z vesmíru? Pokud si chcete všechny ty více či méně pravděpodobné předpovědi ujasnit a hodláte v dohledné době přečíst jen jednu knihu o konci světa, sedminohých peruánských pavoucích, a samozřejmě o Bulíkovi, Líze a doktoru Proktorovi, pak jste tu správně. Přečtěte si ji. Možná…

 

Autor – Jo Nesbo: Norský autor proslulý zejména svými detektivními romány. Napsal i několik knih pro děti s postavou doktora Proktora a kamarádskou dvojicí Lízou a Bulíkem. Jeho knihy byly přeloženy až do 40 jazyků a jejich prodej překročil počet 14 milionů výtisků.
Hodnocení obálky: Z obálky jsem moc nadšená nebyla. Na můj vkus byla příliš růžová a vzhledem k tomu, že na čtení bych ji doporučila klukům i holkám, proto nevidím důvod. Nevím, jak to mají dnešní děti, ale můj brácha by se nikdy v životě nenechal přistihnout s růžovou knihou v ruce… Ale zase oceňuji, že je na ní obrázek a že jsou i uvnitř knihy. Jsou sice neuvěřitelně ošklivé, ale i přesto jsou příjemným oživením… Dávám 2/5.
Obsah: Dva nejlepší kamarádi Líza a Bulík, žáci prvního stupně základní školy narazili na několik podivných situací. Všude se začaly ztrácet ponožky a hemžit hrubky. Celý norský národ jako by se zbláznil. Zpěvák co vyhrál pěveckou soutěž, se stal prezidentem a vyhostil právoplatného krále a nikdo nic nenamítá. Jediná Líza, Bulík, doktor Proktor a pár dalších lidí si uvědomují, že je něco špatně a že oni jsou jediní, kdo můžou zachránit nejen celé Norsko, ale i celý svět.
“A vtom se ozvala rána. Líza měla pocit, že se jí zadek u kalhot roztrhl na cucky, jakmile z něj vyrazilo tryskové proudění horkého plynu. A pak vystřelili vpřed, jako kdyby měli vzadu raketový motor, což svým způsobem taky měli.”
Hodnocení: Knížka mi přišla rozhodně zajímavá, ale váhala bych se zařazením, nejsem si totiž úplně jistá, jestli je pro děti nebo pro dospělé. Pro dospělé je moc dětská a pro děti místy až moc dospělá. Nevím, jak daleko jsou dnešní děti, ale některé pasáže mi do dětské knížky moc nesedly.
“Gregor si schoval obličej do dlaní. ” Doprovázel jsem ji domů z kina a chystal jsem se jí políbit. A měl to teda být polibek jazykem, jenže… jenže…”
“Blééé,” šklebil se Bulík.
Gregor se zhluboka nadechl a pokračoval: “Když jsem vysunul jazyk, vyjekla. Po pravdě řečeno jsem si neuvědomil, že už je tak dlouhý. A ještě k tomu lepkavý. Kvičela doslova jako píchlé prase…”

+

  • Obrázky v knize

  • Popis měsíčních chameleonů, ta zvířata mi přišla opravdu nechutná!
Závěr: Na knize se mi líbilo, že fantazii se meze opravdu nekladly, to bylo fajn. Ale kdybych měla rozhodnout, zda je pro dospělé nebo pro děti, dala bych ji ke čtení spíše dětem, protože pro dospělého mi přijde příliš dětinská na to, aby měl ze čtení skutečný požitek. Když nad tím ale tak přemýšlím, myslím, že dětem by se opravdu mohla líbit a připadat jim vtipná.
45 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji knihkupectví Martinus.
Zdroj anotace: knihkupectví Martinus.

 

 

Květen 2013

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.