briannag.blog.cz

RC Recenze: Deklarace smrti

Vždycky je naděje, ale málo co je zadarmo…
Kniha: Deklarace smrti
Autor: Gemma Malley
Díl: 1
Vydáno: 2013
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 256
Žánr: dystopie
Doporučený věk: 15+

 

Velká Británie, rok 2140.
Život na Zemi se změnil od základů. Lidská civilizace už není ohrožena smrtelnými nemocemi, na které věda objevila léky. Nesmrtelnost však přináší i možná rizika – největším z nich je přelidnění. Proto byla přijata Deklarace -každý obyvatel může mít jen jedno dítě… Kdo zákony poruší, bude potrestán.
Patnáctiletá Anna se narodila rodičům, kteří měli dvě děti. Nyní je označována za “Přebytečnou”. Jaký život ji čeká? Dokáže se vyrovnat se svým osudem vyděděnce?

 

Autorka – Gemma Malley: Na škole měla ráda angličtinu a později studovala filozofii. Pracovala v univerzitních novinách. Po škole pracovala jako novinářka. Navštívila Francii a Japonsko. U nás jí zatím vyšel první díl trilogie, Deklarace smrti. Nápad napsat tento příběh dostala, když četla novinová článek, kde vědci sdělovali, že usilují o to, dát člověku nesmrtelnost. G. Malley si představila důsledky a přišla na příběh Deklarace smrti.
Hodnocení obálky: Obálka se mi hrozně líbí, mám dojem, že ke knížce naprosto sedí a jen to, že nijak zřetelně neodpovídá ději, mi brání udělit plný počet. Takže dávám 4/5 ale jsem opravdu nadšená. Líbí se mi černobílá fotka, černý nadpis i slovo “smrti” napsané krví… perfektní!!!
Obsah: V cca 120 let vzdálené budoucnosti se svět dělí na Vyvolené a Přebytečné. Vyvolení dostávají léky na nesmrtelnost a žijí normálním životem. Přebyteční se narodili jako nadpočetní. (V knize je to trochu zmatené, protože v anotaci se píše, že Anna se narodila rodičům, kteří už měli dvě děti, ale není to pravda. Já to pochopila tak, že děti se prostě mít nemohly a bylo to trestné a jediná možnost bylo vyměnit “život za život”…) Přebyteční byli vychováváni v ústavech, tak aby mohli otrocky sloužit Vyvoleným. Neměli žádná práva, žádný majetek a dokonce ani příjmení. V ústavu Grange Hall panují kruté a ponižující podmínky. Všechno má větší cenu než Přebyteční, kteří jsou méně než nic. V ústavu žije i Anna. Naprosto podlehla výchově ústavu. Nenávidí své rodiče, souhlasí se svým ponížením i méněcenným postavením a její životním cílem je co nejlépe sloužit Vyvoleným. Jejím černobílým světem otřese Petr, nově chycený Přebytečný, který však byl chycen v pozdním věku patnácti let. Do té doby žil venku a odmítá šílené ideologie ústavu, nepřipadá si méněcenný a co víc, tvrdí že Anna není jen Přebytečná Anna, ale Anna Coveyová…
Hodnocení: Velice zajímavý příběh si vyžádal mou plnou pozornost od první stránky do poslední. Dějový spád, žádná nudná místa, překvapivé zvraty. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a přečetla jsem ji na jeden zátah během cca 3 hodin. Navíc mi knížka poskytla velké poučení. Já osobně patřím k lidem, kteří by nesmrtelnost brali všema deseti, ale v knížce jasně vidíme, že to prostě nejde. Vyvedlo by to z rovnováhy přírodu a celé lidstvo by bylo v ohrožení. Prostě je to špatné a já raději budu mít kupu dětí a budu doufat, že vědci nám alespoň dokážou protáhnout život, to by bylo únosné. Takových 200 let by se mi líbilo…
Líbí se mi, jak je vykreslen charakter paní Pincentonové, byl popsán naprosto brilantně a mě se z ní dělalo upřímně zle…

+

  • Překvapivé zvraty

  • Anna mi místy přišla jako blázen. Ale její “vymytý mozek” byl součástí příběhu, takže to vlastně ani nemůžeme brát jako skutečné mínus.
Závěr: Knížka se mi mimořádně líbila a vzhledem k tomu, že v nakladatelství Fragment už vyšla ve druhém vydání, nejsem zdaleka jediná. Je to velice zajímavý příběh o tom, kam až může vést zahrávání si s přírodou a že bolest dělá z lidí zrůdy. Knihu bez váhání doporučuji všem klukům i holkám, které si potrpí na příběhy o budoucnosti lidstva, nebo prostě jen mají rádi dobré příběhy. Deklarace smrti Vás rozhodně nezklame. Navíc se mi podařilo zjistit, že Deklarace smrti je první díl trilogie, její další díly jsou sice zatím dostupné jen v angličtině, ale vzhledem k tomu, že první díl byl vydán podruhé, snad můžeme doufat, že vydání dalších dílů bude následovat.
100 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Fragment.
Zdroj anotace: nakladatelství Fragment.
Duben 2013

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.