briannag.blog.cz

RC Recenze: Balkon k nakousnutí

Jak vypěstovat čerstvé ovoce a zeleninu v srdci města
Kniha: Balkon k nakousnutí
Autor: Alex Mitchellová
Díl:
Vydáno: 2012
Nakladatelství: Metafora
Počet stran: 159
Žánr: rady pro zahradu
Doporučený věk: bez omezení

 

Zapomeňte na zahrady, trávníky, záhony – nic z toho nebudete potřebovat. K tomu, abyste si vytvořili svůj miniaturní ráj k nakousnutí, vám stačí pouhý balkon nebo jen truhlík za oknem. Alex Mitchellová, městská zahradnice s velkými zkušenostmi, už měla po krk knížek, které pokaždé předpokládají, že máte k dispozici obrovské lány, a tak napsala svou vlastní.
Z ní se dozvíte, jak si pořídit “jedlý” balkon už během jediného víkendu, a ještě přitom zužitkovat různé vysloužilé věci. Vaše městská minizahrádka vás pak bude zásobovat nejrůznějšími zdravými pochoutkami – bylinky se mohou pnout po zdi, salát si může hovět v kusu starého okapu, fazole a rajčata budou šplhat třeba po vyhozeném stojanu na klobouky.
Taky už to vidíte před sebou? Parádní posezení vysoko nad zemí, v srdci města, a přitom jste obklopeni hrozny vína, rajčaty, citrony a salátem jako na zahrádce. Pouliční ruch lomozí kdesi hluboko pod vámi. A jestli máte jen pár květináčů nebo celou střešní terasu, na tom už zase tolik nezáleží.

 

Autorka – Alex Mitchellová: V Čechách jí zatím vyšla jedna kniha – Balkon k nakousnutí.
Hodnocení obálky: Na obálce se mi líbí, že už na první pohled je jasné, o co se jedná, hlásá to výrazný červený nadpis. Nad ním najdeme 4 fotky plodin, pro získání přesnější představy. Zbytek obálky a zároveň její největší část zabírá na zeď přidělaný “květináč” s rostlinkami (asi salátu). Pozadí je laděno do bílé barvy. Obálka je celkem hezká, takže získává 3/5.
Obsah:Na první pohled je to běžná kniha, o zahradničení. Provede Vás pěstováním od začátků, kdy vybíráte vhodný květináč po závěrečnou likvidaci škůdců. Tahle kniha ale není o “obyčejném” zahradničení. S její pomocí si můžete vybudovat zahrádku na balkoně a na velikosti balkonu nezáleží. Na začátku knihy nás uvítá přehledný obsah s krásnou fotkou na pozadí. Na konci knihy na nás čeká kromě šikovného rejstříku ještě jedna velmi užitečná věc – seznam osvědčených dodavatelů. Bohužel jsou všichni zahraniční, takže nám v ČR jsou k ničemu, ale nápad je to dobrý. Mimo to je kniha plná krásných barevných fotografií, které nejen že potěší oko, ale i nám názorně předvedou, jak to hezky to může vypadat.
Hodnocení:Nápad na pěstování plodin na balkóně se mi opravdu líbí. V létě, kdy se nedá jíst téměř nic kromě lehkých zeleninových salátů, si myslím, že je neocenitelné mít na balkóně v pytli rajče. Dokonce už jsem to jednou ve městě viděla. Mini balkonek ani ne 1 m2 a na něm 2 pytle s rajčaty. Je úžasné, jak někteří lidé dokážou využít každou maličkost. Na knížce velmi oceňuju, že je plná praktických rad i fotografických ukázek. Radí nám nejenom jak pěstovat, ale pomůže se vším od výběru květináče, likvidaci škůdců, ale objeví se i návod, co z úrody můžeme udělat.

+

  • nápady jsou perfektní a užitečné

  • některé nápady jsou vzhledem k náročnosti na prostor v běžných podmínkách malých českých balkonů nerealizovatelné, ale to zase tolik nevadí…
Závěr: Velmi pěkná publikace pro lidi, kteří žijí v bytech, nemají zahrádky a po zahradničení se jim stýská. Určitě potěší také domácí kutily, protože vytvořit na malém balkoně zahrádku a zároveň mít přístup ke šňůrám bude výzva. Tak zahradničení zdar!
80 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Metafora.
Zdroj anotace: nakladatelství Metafora.
Únor 2013

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.