briannag.blog.cz

RC Recenze: Atlas: Tajné spolky

Pravda o templářích, zednářích a jiných organizacích
Kniha: Atlas: Tajné spolky
Autor: David V. Barrett
Díl:
Vydáno: 2010
Nakladatelství: Metafora
Počet stran: 175
Žánr: Encyklopedie
Doporučený věk: bez omezení

Mají dnes tajné spolky, jako jsou svobodní zednáři nebo rosenkruciáni, ještě nějakou moc a vliv, nebo dokonceřídí celosvětové dění?
Spolu s námi se ponoříte do hloubky a nahlédnete pod příkrov tajemných legend a mýtů, kde se skrývá neméně fascinující pravda. Dozvíte se, jak to bylo s templáři, oč usiloval řád Zlatý úsvit, zda jsou ilumináti opravdu nebezpeční, pročpředstavitele Opus Dei tak rozzlobil populární román Dana Browna a mnoho dalšího. Od tajných spolků zvučných jmen se přesuneme k méně známým sektám -bojovným mnichům, nindžům či fanatikům vraždícím na počest bohyně Kálí.
Barevné ilustrace vás zavedou do chrámů, svatyní a sídel nejrůznějších společností, představí jejich nejdůležitější členy stejně jako příslušné symboly, spisy a obrazy.

 

Autor – David V. Barrett: Britský spisovatel, píšící zejména na témata religionistiky a esoteriky. Pravidelně přispívá i do časopisů např. Fortean Times, a Catholic Herald. Píše kromě knih zaměřený na výše zmíněná témata religionistiky a esoteriky (Runy, Tarot, Čtení z ruky…) i kritiky zejména na díla z oblasti science fiction.
Hodnocení obálky: Khaki zelená obálka a fotka tajemného místa se spoustou sloupů (za chrám se ho neodvažuji označit) dává už na první pohled najevo, že na této knize “něco je” Její zajímavý obsah Vám prozrazuje už výše zmíněná fotka a já dávám 4/5.
Obsah: Vrtá vám hlavou, čím se zabývali Templáři? Nakolik šílení jsou členové Opus Dei a kolik je pravdy na tom, co se o nich píše v Šifře mistra Leonarda? Nebo Vás snad zajímají tajné společnosti východu, ani tehdy nepřijdete zkrátka. Stačí otevřít knihu, mrknout do přehledného obsahu a pak už jen nalistovat příslušnou stránku.
Hodnocení: Nádherně zpracovaná encyklopedie, zabývající se mnoha tajemstvími a záhadami opředenenými spolky, napříč lidskými dějinami. Vše je velmi přehledně podané, doplněné o krásné fotografie s popisem.

+

  • úžasné fotografie, které skvěle doplňují text a vytváří příjemnou atmosféru.

  • mrzelo mne, že o druidismu, wicce, pohanství a keltských náboženstvích byly zmínky jen minimální anebo vůbec žádné.
Závěr: Velmi pěkně zpracovaná encyklopedie o Tajných spolcích zaujme nejednoho dospělého zajímající se o podobné záležitosti, ale díky velmi pěkným fotkám jí nepohrdne ani dítě, pro které budou informace o tajných spolcích mít příchuť pohádek, ale zároveň se něco dozví. (Vážně, já jsem si jako dítě listovala encyklopediemi moc ráda…)
90 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Metafora.
Zdroj obrázku a anotace: nakladatelství Metafora.
Únor 2013

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.