briannag.blog.cz

RC Recenze: Antibohyně

Když se smrt přiblíží k nedotknutelným…
Kniha: Antibohyně
Autor: Kendare Blake
Díl: 1
Vydáno: 2014
Nakladatelství: Baronet
Počet stran: 312
Žánr: romantika, akční
Doporučený věk: 15+

 

Staří bohové neumírají…
Aspoň si to Athéna myslela. Jenže pak jí pod kůží začala vyrůstat pírka, která jí zahltila plíce jako nějaká podivná rakovina, a Herma sužovala spalující horečka. Tím skončil jejich poklidný věčný život ve zdraví.
Athéna a Hermes putují světem a zoufale hledají příčinu svého pomalého, bídného umírání. Cestou získávají spojence a odhalují pradávné i nové protivníky. Pátrání je zavede ke Kasandře, obyčejné dívce, která se kdysi coby vědma těšila přízni a ochraně jednoho z bohů.
Dnes už se Kasandra do života bohů nijak neplete, vlastně ani netuší, že existují. Přesto by mohla hrát klíčovou úlohu ve válce, k níž se schyluje.
Královna bohů Héra se spojila s dalšími antickými obyvateli Olympu, kteří ve snaze prodloužit vlastní život vyvražďují své rivaly. Touha přežít z nich udělala antibohy, ubohé karikatury jejich někdejší slávy. Athéna bude potřebovat nějaké trumfy, protože život nesmrtelníků jen tak nevyhasne.
Každý z nich umírá po svém. Někteří se zadusí peřím. Z některých se stanou příšery. Ale všichni zuří až do posledního dechu.
Nadešel čas války bohyň.

 

Autorka – Kendare Blake: Narodila se v Jižní Korei, ale nyní žije společně s rodiči v Americe. Studovala v Londýně a má bakalářský titul z oboru podnikání a magisterský titul z kreativního psaní. Má ráda zvířata, řeckou mytologii, červené maso a veganství.
Hodnocení obálky: Obálka se mi přijde celkem fajn. Sice to není žádný extra designový kousek, ale zato naprosto odpovídá ději knihy. V horní části vidíme soumrak, který se směrem dolů proměňuje v tmu, která poskytuje perfektní pozadí bílému pírku, ze kterého kape krev. Takhle si představuju správně pojatou obálku a uděluji 4/5.
Obsah: Příběh se skládal ze dvou dějových linií, které postupně splynuly v jednu. První dějová linka vypráví příběh bohyně Athény a boha Herma, kteří se snaží zastavit blížící se konec bohů. Další nit příběhu je o Kasandře, dívce ze současnosti, která umí předpovídat budoucnost a jejím příteli Aidanovi, přičemž ani jeden z nich není tím, kým se zdají být.

Hodnocení: Na knížce mě zaujala především myšlenka. Zakomponovat staré řecké báje do současnosti, byl originální nápad a to je už co říct, protože v dnešní době je originalita knížek spíše výjimkou. Na druhou stranu si nejsem úplně jistá, zda autorka plně využila potenciál svého nápadu.
Např. Kdybych já zjistila, že znám nebo dokonce chodím a Apollonem, strávila bych hodiny a hodiny na internetu a v knihovně, dokud bych si nejistila co nejvíce informací. Naopak Kasandra ani po několika dnech od “velkého zjištění” nezná všechny členy jeho božské rodiny, což mi přijde smutné (resp. hloupé). Samotné čtení bylo celkem fajn, ale musím podotknout, že od autorky bestselleru (Anna krví oděná) bych očekávala něco více. Ale Soumrak bohů je teprve první díl a pevně věřím, že v následujících dílech potvrdí Kendra Blake svou bestselerovou kvalitu.

+

  • Nápad

  • Osudy některých postav
Závěr: Kniha se líbila, ale znovu opakuji, že literatura je nyní odporně zamořená trendem G. R. R. Martina a že autoři by měli mít vlastní hlavu a přestat kvůli komerčnímu úspěchu vraždit své hrdiny. Jako čtenáře mě to nesmírně pobuřuje a byla bych ráda, kdyby to už konečně přestalo. Nicméně se velice těším na další díl, vypadá to, že bude opravdu zajímavý.
65 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Baronet.
Zdroj obrázku a anotace: nakladatelství Baronet.
Červen 2014

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.