antea.blog.cz

Rakovina vs. demence

Jsou celkem tři nemoci, které v současnosti nejvíce hrozí lidem. Podle mě se s jednou z nich ve svém životě setká každý člověk. Jsou to rakovina, demence a infarkt.
O infarktu ale psát nebudu, protože zjednodušeně řečeno, když ho dostanete, tak ho buď přežijete, nebo ne. Sice můžete mít nějaké následky, ale podle mého názoru nejsou až tak časté a strašné (tím to nechci zlehčovat).

Zabývat se budu rakovinou a Alzheimerem. Protože to jsou onemocnění se, kterými musíte žít.
Zamýšlela jsem se nad tím, které já osobně považuji za horší a výsledek mne celkem překvapil.
Celý život jsem jako obrovského strašáka vnímala rakovinu, protože už od dětství jsem měla zažito, že kdo jí má, tak umře. (v dětství mi na ni umřel děda a dětským rozumem jsem to tak pochopila). Jenže pak se ale začala stále častěji objevovat v mém okolí a oběti neumíraly. Když si dnes představím, že mám rakovinu (ok, jsem divná), tak první věc, co mne napadne, není: “tohle je konečná, jdu to zabalit”, ale že “musím bojovat!” Prostě se rakovině postavit a nakopat jí prdel stejně, jako to před lety udělal druhý děda.
Pokud si ale představím, že bych měla diagnostikovaného Alzheimra nebo roztroušenou sklerózu. Žádná bojovací věta mne nenapadne, protože na to porvat se s tímhle nemám koule a upřímně vzato, podle mne se s tím rvát nejde. Rvát se jde, když máte šanci na výhru. Ne, když jen oddalujete prohru.
A toto jsou onemocnění, kterých se k smrti bojím. Uvědomuji si, že je velmi nepravděpodobné, že bych zrovna jedno z těhlech dostala (navíc u nás v rodině řádí rakovina), ale obdivuji lidi, kteří mají Alzheimra nebo roztroušenou sklerózu a dokáží žít až do trpkého konce s vědomím, že postupně se z nich bude vytrácet to, co je dělá člověkem, až z nich zůstanou jen schránky naprosto odkázeném na pomoc ostatních a nakonec je čeká krutá smrt.
Já bych s takovýmhle onemocněním dokázala žít jen určitou dobu, ale jakmile bych cítila, že se blížím do bodu, kdy ztratím sama sebe, ukončila bych to, protože za sebe považuji za lepší si způsob a čas smrti zvolit než se ho jen trpně dočkat.
A co vy? Která z nemocí Vás děsí víc, a představujete si někdy, co byste dělali, když byste zjistili, že jste vážně nemocní?
Duben 2015

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.