antea.blog.cz

Přesčasy

Na to, že každý pracovní den musím dělat minimálně půl hodiny neplaceného přes času už jsem si zvykla. Na to, že nás v práci drží třeba i 15 minut oblečené u pokladen a nenechají nás odejít, dokud nejsou hotoví všichni, ačkoliv na nás před výlohou čeká nastartované auto s odvozem, jsem si sice nezvykla, ale o tom někdy jindy… Teď jsem se ale dozvěděla o dalších praktikách…
  

 
Když se dělají celou noc až do rána inventury, nenajímají se na ně externisté, jak má ve zvyku například Kaufland, ale povolají se zaměstnanci. A povinně! Že ten den měli mít volno? Nezájem! A ještě to budou dělat pěkně zadarmo, žádné proplácení nebude. To samé jsou povinné výpomoci např. o Vánocích. Alespoň 4 hodiny. Spoluprodávající plašila už několik dní před Štědrým dnem, protože jsme na něj měly mít službu, takže nám na 23. prosince vycházelo volno ale to šéfovou nezajímalo a my měly být povolány.
Můj přístup byl jednoduchý: Nic na světe mě nedonutí jít do práce o mém volnu a ještě ke všemu zadarmo. Ani náhodou! (Nakonec jsem dilema otrokářská práce zadarmo vs. výpověď, řešit nemusela, protože díky nedostatečným hygienickým podmínkám jsem se nakazila virózou a odešla jsem na neschopenku).
 
Celá tahle praktika mě ale neuvěřitelně vytočila. Už jenom to, že trčím v práci více než 14 hodin denně, 3-4 dny v týdnu, za žebráckou almužnu bez přestávky lítám, kolikrát si nemůžu vybrat ani pauzy, na které mám nárok, a když už si náhodu pauzu vyberu, tak nesmím opustit obchod, takže zajít si na něco k jídlu, nebo si skočit něco vyřídit do města je nemožné… a přesto mají tu drzost naznačovat, že bych mohla přijí o svém volnu?!
Ani mě nenapadne!
Ono, abych byla upřímná, když pracuju celé dva dny od rána do noci, tak jsem následující den tak vyřízená, že spím 12 hodin, což je v podstatě to jediné co mě dokáže postavit na nohy a představa, že bych o tuhle svojí možnost restartu přišla, je pro mě naprosto nemyslitelná.
Možná jsem měkká, ale takhle to prostě mám.
 
 
Leden 2015

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.