antea.blog.cz

PHOTOSHOP – retušování a korekce digitální fotografie

Katrin Eismannová – PHOTOSHOP – retušování a korekce digitální fotografie

Je velmi mnoho – a dobrých – knih o Photoshopu a mnoho knih – také dobrých – o úpravě a zpracování fotografií. Kniha americké autorky Katrin Eismannové, které vyšla pod původním názvem Photoshop – Restoration & Retouching již ve druhém výrazně upraveném vydání, patří k těm nejlepším.
Je to kniha plná skutečných, praktických postupů předváděných krok za krokem, je to přehled postupů a technik, které používají při své práci profesionálové. Je nutno upozornit na to, že se nejedná o knihu pro naprosté začátečníky ve Photoshopu – autorka předpokládá základní znalost pracovního prostředí Photoshopu, základy práce s nástroji, paletami, vrstvami nebo výběry. Přesto si ale troufnu tvrdit, že její podrobný, jasný a konkrétní výklad dokáží sledovat i začínající, nepříliš zkušení uživatelé. Navíc, díky postupům prověřeným praxí, se i začínající uživatel dozví z této knihy možná více, než z jiných publikací, které často uvádějí sice efektní ukázky, ve skutečnosti ale pouze omezeně použitelné.

Přehledná a velmi obsáhlá příručka, o práci ve photoshopu, plná návodů a vychytávek, jak retušovat a restaurovat fotografie.
Je nutné upozornit, že kniha není určena pro naprosté začátečníky, což já bohužel jsem, takže jsem se naneštěstí moc nechytala. Obvykle to fungovalo tak, že jsem si před každým návodem, musela nejdříve najít návod, jak se vůbec do této fáze dostat. I přes svou nedostatečnou znalost tématu musím pochválit knihu pro její přehlednost a jednoduchost. Je vidět, že jej autorka Katrin Eismannová ví, co dělá.
Je to totiž mezinárodně známá a uznávaná lektorka restaurování a retušování fotografií a také technologií, které používají i světoznámé značky jako je např. kodak, Apple apod. Pokud vás autorka zajala, chtěli byste se o ní dozvědět více a angličtina vám dělá menší problémy než mě, můžete zkusit její stránky www. katrineismann.com
Když si knihu suma sumárum shrneme, můžeme ocenit její:
  • Přehlednost
  • Věcnost
  • Jednoduchost
  • Stručnost
  • Já osobně ještě přidávám pozitivum, že je natištěna na obyčejném papíru nikoliv “fotopapíru”, který je mi velice příjemný na dotyk
Mezi hlavní nevýhody knihy se řadí:
  • Je určena už pro pokročilejší uživatele
  • Má malý záběr, resp. zaměřuje se úzce jen na jedno téma
Série: –
Díl: –
Autor: Katrin Eismannová
Nakladatelství: Zoner Press
Rok vydání: 2004
Žánr: odborná příručka
Počet stran: 368
Doporučený věk: neomezeno
Citace: EISMANNOVÁ, Katrin. PHOTOSHOP – retušování a korekce digitální fotografi. 1. vyd. Praha: Zoner Press, 2004, 368s. ISBN: 80-86815-07-2
Závěr: V každém případě se ale jedná o zajímavou knihu, a pokud se o Photoshop a úpravu fotografií zajímáte, určitě vám nějaké nové informace přinese, ať už jste pokročilí nebo začátečníci. Jen těm pokročilým těch informací kniha přinese podstatně více než začátečníkům.

Hodnocení: 6/10

Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství ZonerPress.
Zdroj obrázku, anotace nakladatelství ZonerPress.
Březen 2016

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.