Pasivní příjem
Myslím

Pasivní příjem aneb do důchodu v padesáti

Svůj život si chci řídit sama. Na státní důchod nevěřím a rozhodně si nemíním nechat někým určovat, kdy v životě přestanu pracovat… Jenže co s tím? Studovala jsem to několik měsíců než jsem se ujistila, že pasivní příjem  je řešení. Navíc se do budování pasivního příjmu můžu pustit i já. Obyčejný člověk s běžnou výplatou… Už je to přes rok, co jsem začala a výsledky se už dostavují.

Po dvou letech intenzivního vzdělávání na téma investice a pasivní příjem, jsem získala pocit, že investování už se dnes věnuje každý. Překvapivě tomu tak ale není. V online světě jsem obklopená lidmy, kteří jsou odborníci na investování a díky pasivnímu příjmu si změnili svůk život. Přijde mi to už normální. Kdo propána dneska neinvestuje? Stačí se ale podívat po svém nejbližším okolí a rodině a rázem spadnu na zem.

Pasivní příjem může mít každý, ale…

Kolikrát jsem zvedla telefon…

“Hele, objevila jsem novou investiční platformu. Už několik měsíců na ní funguju a je fakt skvělá. Nechceš pomoc založit účet?”

“Ahoj, tahle banka má teď akci na založení běžného a spořícího účtu se super úrokem. Je to naprosto bez rizika a ještě ti za založení dají 500 Kč. Se založením ti kdyžtak pomůžu. Úrok není nic moc, ale pořád lepší než nechat peníze ležet v šuplíku…”

“Čau, chtěl jsi si založit stavebko. Tahle banka ho má bez poplatku za založení a ještě mají momentálně nejvyšší úrok na trhu. Založ si to než ta akce skončí…”

 

Všechny tyhle příběhy a mnohem víc se jich doopravdy stalo. Třeba ta akce se stavebkem se odehrála před dvěma roky… Já si stavebko založila. Ušetřila jsem za poplatek, mám za sebou připsání státní podpory 2000 Kč a čeká mě další, vklad se mi úročí mizerným, přesto aktuálně nejvyšším dostupným úrokem 1,3 % p.a. Druhá strana stále řeší, které spoření si založit a odkládá to stále dokola. Úroky podklesly, státní podpora utekla a pořád nic. Jen čas od času se mě zeptá, jaké stavební spoření si teď má založit a když strávím čas vyhledáváním a odpovím, tak si ho stejně nezaloží…

To byl jen drobný příklad. Investování a cesta k pasivnímu příjmu rozhodně nevede cestou stavebek… Je potřeba do investic proniknou mnohem hlouběji. Investovat můžete do mnoha různých směrů a vždy je lepší si jich vybrat několik a své investiční portfolio diverzifikovat. Ono známé pravidlo “nedávej všechna vejce do jednoho košíku” už  životě asi slyšel každý z nás, byť možná ne v souvislosti s investováním a budováním pasivního přijmu.

Jak budovat pasivní příjem

Vybírat si můžete z pestré nabídky. Jednotlivé možnosti se liší nejen mírou rizika a zisku, ale i dobu, na kterou je vhodné investice uzavřít. Mimochodem, věděli jste, že ideální doba držení akcií je navždy?

1. Tradiční investiční produkty

Tohle jsou produkty, které si pod pojmem investování přestaví většina Čechů. Bohužel jejich výnosy obvykle nepokryjí ani inflaci. Pokud toužíte po nezávislosti, tudy cesta k vybudování pasivního přijmu nevede.

  • Spořící účet
  • Stavební spoření
  • Doplňkové penzijní spoření

2. Akcie a ETF

Akcie patří mezi moje nejoblíbenější formy investování. Vybírám si takové akcie, které vyplácejí dividendu, takže z nich mám příjem hned dvojitý. První je zhodnocování akcie v čase. Cena akcie sice může klesnout, ale obecně akciový trh roste stále nahoru. Stačí tedy neskopat výběr akcie a cena poroste. Druhý příjem jsou pak samotné dividendy. Ty je ideální nevybírat ale znovu investovat a využít tak principu sněhové koule, kdy zisky rostou rychleji a rychleji. Indexové fondy ETF zatím nevlastním. Za zajímavější, byť o něco riskantnější, považuji investování do jednotlivých společností.

3. Dluhopisy

Na dluhopisy moc nevěřím. Jsou skvělé na doplnění portfolia a určitě je dobré tím směrem finance diverzifikovat. Sama už jsem měla vyhlédnuté dvě dluhopisové společnosti, do kterých jsem plánovala peníze vložit. Jenže čirou náhodou jsem s jednou z nich spolupracovala a když jsem viděla, co se děje v zákulisí, tak mě to přešlo. Dluhopisy jsou často na několik let a já nevěřím, že většina z daných společností bude za pár let ještě na světě.

4. P2P půjčky

Moje milované “lidé půjčují lidem aneb vydělávejte jako banky”. U půjček je potřeba vzít zdravý rozum do hrsti a dávat si pozor s jakou platformou a komu půjčujete. Když to ale vezmete za správný konec budete dosahovat zisku 10-15 % p.a. stejně jako já. Jen si dejte pozor. P2P půjčky jsou rizikovější oblast a můžete o své peníze i přijít. Já aktuálně investuji u čtyř P2P a o další už své portfolio rozšiřovat neplánuji.

Bondora – U Bondory neinvestuji do jednotlivých půjček. Posílám peníze na svůj čet, které platforma investuje a já každý měsíc inkasuji zisk 6,75 % p.a.. Mám to bez práce a jen sleduji, jak moje úspory rostou.

Mintos – Mintosu jsem nikdy úplně na chuť nepřišla. Možná je to tím, že je platforma v angličtině, což pro mě není příliš komfortní. V každém případě nemám důvod si na něj stěžovat. Komunikace probíhá naštěstí v češtině, půjček je dostatek a je možné si nastavit i automatické investování. Takže budu v investování na Mintosu i nadále pokračovat.

Bondster – Pro mě nejlepší P2P investování. Česká platforma, kde můžete investovat v Kč a Eurech. Vysoké výnosy, snadné a přehledné ovládání a investice už od 100 Kč. Za celou dobu jsem nezaznamenala žádné problémy a zisky utěšeně rostou.

Zonky – Zonky je pro mě, jako investorku, totálně mrtvé. Nízké úroky mě k investování opravdu nemotivují. Na druhou stranu, pokud si chcete půjčit je to zn. Ideál.

 

Pokud byste si raději peníze půjčili…
U Zonky teď získáte za půjčku do 50 000 Kč 400 Kč a nad 50 tis. 1000 Kč.

 

5. Nemovitosti

Investování do nemovitostí považuji za nejméně rizikové investice. Bohužel je na ně potřeba vysoký počáteční vklad i pro získání hypotéky. Takže i když je v plánu mám, tak zatím na ně ještě nenastal vhodný čas.

6. Komodity

Zlato, stříbro nebo obilí… apod. V komoditách se neangažuji. Zatím nemám pocit, že tomu dostatečně rozumím a dokud si nebudu jistá, že vím co dělám do investic se nepustím.

7. Kryptoměny

Propadák nebo lístek do Zlaťákova? To nikdo říct nedokáže. Já osobně zastávám názor, že kousek Bitcoinu a možná pár dalších kryptoměn je dobré mít. Vždy ale investuji jen částku, kterou si mohu dovolit ztratit. Investuji přes CoinBase a nemůžu si stěžovat. Přehledné grafy krásně ukazují jak roste krypto celkově i jak se aktuálně daří mé investici. Myslím si, že Bitcoin už brzy zase vystřelí vzhůru a rozhodně v tom chci mít zainvestováno svých pár drobných. Protože znáte to.. korunka ke korunce… atd 😀

Nezapomeňte na sebe

Pasivní příjemInvestování je věc hodně složitá a zorientovat se v něm zabere hodně času. Ale čas je právě to, co nemáte. U investování platí to samé, jako u sázení stromu: “ten nejlepší čas začít byl včera, druhý nejlepší čas je teď”. Naštěstí jsou spolehlivé investiční platformy, které spolehlivě investují vaše peníze za vás. Vy zatím můžete v klidu sbírat informace a pak se do toho pustit sami. Nejznámější investiční platformy jsou Portu a Fondee. A i když sama rozumím investování dostatečně na to, že investuji sama za sebe a akcie, půjčky i všechno ostatní si vybírám sama. Portu i Fondee mám také a každý měsíc tam posílám peníze. Proč? Protože chci mít diverzifikované portfolio a zvýšit tak bezpečnost svých peněz. Navíc obě investiční platformy odvádějí dobrou práci a peníze skutečně zhodnocují.

 

Na závěr mám pro vás jednu důležité doporučení. Nejdůležitější investicí v životě jsou investice do sebe a svého vzdělání. A platí to ve všem nejenom u investic. Nejdřív získejte informace a teprve pak se do toho pusťte. Co se týká investování, tak mě změnila život kniha Bohatý táta a chudý táta. To byl můj začátek. Od té doby jsem ale přečetla stovky dalších článků a viděla desítky videí a slyšela hromady podcastů. Vybudování nezávislosti není sranda a ani záležitost na pár měsíců. Chce to stovky a tisíce hodin, ale když to vyjde, získáte svobodu a svůj vlastní život.

Zajímají vás recenze a zkušenosti z jednotlivých investičních platforem, které používám? Dejte vědět do komentářů! 🙂

 

A ještě malé upozornění na závěr. Nejsem žádný investiční specialista nebo poradce a moje články nebere jako investiční doporučení. Sdílím s vámi své zkušenosti.

Jeden komentář

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.