antea.blog.cz

Osudová zkouška dcery Karla IV.

Hana Whitton – Kateřina Lucemburská

Kateřina Lucemburská, dcera Karla IV. a Blanky z Valois, odmítá uvěřit, že její otec se chce znovu oženit. On jí marně vysvětluje, že jde o výhodné a politicky nutné spojení. V této situaci Kateřina uvítá, že se o ni uchází Rudolf IV. Habsburský. Jeho nabídku k sňatku přijme, aniž tuší, že brzy bude muset volit mezi milovaným otcem a milujícím manželem.

Příběh dcery Karla Čtvrtého a jeho ženy Blanky z Valoa, Kateřiny, nás zavede do smutných časů, krátce po smrti královny Blanky. Smrt matky se velice dotkla jejích dcer a tak jen s největším odporem přijímají zprávu, že se jejich otec hodlá oženit, jen velice krátce po matčině smrti.

Zejména mladší Kateřina nese otcovo rozhodnutí těžce. Starší sestra Markéta s otcovým činem sice také nesouhlasí, ale na rozdíl od Kateřiny je vdaná, svého muže miluje a tak není na svůj smutek a rozhořčení sama. Osamělá a rozhořčená Kateřina se z trucu rozhodne přijmout nabídku k sňatku od Rudolfa Habsburského. Sice si svým rozhodnutím není stoprocentně jistá, ale Rudolf je oslnivý, cílevědomý a přitahuje ji, takže před svatbou necouvne.

Po svatbě ale začne přicházet na ty povahové vlastnosti manžela, které si za tu krátkou dobu jejich zasnoubení nestihla uvědomit. Manžela miluje, ale ne vždy s ním souhlasí. A když přijde na to, že se Rudolf postavil do čela vzpoury proti jejímu milovanému otci, musí si Kateřina vybrat, na čí straně bude stát. Na otcově či na manželově? Ale každá volba má cenu, která se musí zaplatit a za každou zradu přijde trest, jen to občas odnesou ti, kteří se ničím neprovinili.

Knížka se mi líbila. Díky podobnému čtení přicházím na chuť českým dějinám, které jsem až do této doby poměrně zanedbávala.

Romantický příběh byl citlivě napsaný a bez problémů se dalo do postav vžít a chápat motivy jejich chování.

Co mně ale v tomto případě mrzí je doslov, který podle mého názoru celý příběh dost shodil. Na jednu stranu je sice dobře, že autorka v závěru uvede na pravou míru, co jsou fakta a co vymyšlené, přesto mi ale nebylo příliš příjemné, když jsem musela procitnou do reality a vyrovnat se s faktem, že postavy, kterým jsem fandila byly pravděpodobně záporáci, ačkoliv v knize jsem je vnímala jako klaďase…

Knížka byla ale zábavná a tak ji ráda doporučuji.

Název knihy: Kateřina Lucemburská

Série: –

Díl:

Autor: Hana Whitton

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2015

Žánr: historický román

Počet stran: 200

Doporučený věk: od 12 let

Citace: WHITTON, Hana. Kateřina Lucemburská. 1. vyd. Praha: Alpress, 2015, 200s. ISBN: 978-80-7466-688-9.

Hodnocení: 7/10

Za poskytnutí recenzního výtisku, děkuji knihkupectví Knihcentrum.

Zdroj obrázku a anotace: Knihcentrum

 

 

Říjen 2015

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.