antea.blog.cz

Nemám ráda Vánoce!

Deset důvodů proč nemám ráda Vánoce…

1. Je to křesťanský svátek
Což znamená, že se jedná o vymyšlený svátek, který byl ukraden pohanům. Datem sice víceméně odpovídá původnímu pohanskému svátku (Yule), který je spojen se zimním slunovratem, ale jinak s ním nemá společného zhola nic a jedná se o prach sprostou krádež. O sprostotě a lžích křesťanské církve se v tomto článku vůbec nebudu rozepisovat, protože se momentálně nechci rozčilovat a tohle téma mě vždy rozběsní.
2. Hon za dárky
Už od listopadu se mučím, co mám komu dát pod stromeček. Během roku mě nápady na dárky napadají, ale papírky, kam si je zapisuju, se mi vždy do prosince ztratí a já jsem pak v háji. Naprosto ideální je letošní kombinace, kdy nemám nápad ani peníze. Peníze nejsou taková tragédie, ty se dají sehnat, ale co si mám počít, když nemám tušení, co za ně koupit? Trápím se tím už od listopadu, ale letos jsem prostě na to, co by mohlo udělat mým blízkým radost nepřišla a to, co by se jim možná mohlo líbit jsem objevila až v době, kdy by to do 24. stejně nestihlo přijít.
3. Předvánoční útoky na potraviny
Kdybych to díky práci v nejmenovaném obchodním řetězci neviděla na vlastní oči, snad bych tomu ani neuvěřila. Ačkoliv většina populace strávila téměř celý uplynulý měsíc v kuchyni a pekla všemožné druhy cukroví, vánoček a dalších pochutin a má tak zásoby na týdny, přesto se 1-2 dny před Vánoci vrhnou na obchodní řetězce prodávající potraviny a snad v představě nadcházejícího hladomoru či co, vezmou potraviny útokem. Hala bala hážou do nákupních košíků všechno možné jídlo, s množstvím si hlavu nelámou, protože platí: čím více, tím lépe. Po svátcích, kdy do sebe budou rvát jídlo hlava nehlava, aby si do novoročního předsevzetí mohli dát, že zhubnou, pak stejně většinu jídla, prošlého a znehodnoceného, vyhodí.
4. Zabíjení stromů
Vím, že tímhle bodem budu působit poněkud přehnaně zeleně a “hipíkovatě” a protože nezmiňuji kapry, tak i pokrytecky, ale já to vidím takhle. Kácení zdravých stromků, aby nám pak několik dní vadly, překážely a opadávaly v bytech mi přijde naprosto zbytečné, hloupé a pokud mám být zcela upřímná, přijde mi to i jako takové nošení smrti domů, vždyť ten stromek jsme tam přinesli umřít…
O zabíjení kaprů se nezmiňuji z toho důvodu, že nejsem vegetarián a jsem přesvědčená, že lidské tělo maso potřebuje. Snažím se ho nejíst zbytečně často, ale 1-2x do týdne se snažím, abych maso měla. A když během celého roku pojídám nebohá prasátka, myslím si, že když si dám jednou za rok kapra, není na tom nic špatného.
Každopádně ale nesouhlasím s tím, jak je s kapry zacházeno. Tísnění se v malých, málo okysličených kádích a jen čekat, kdy vás vytáhnou a zabijou…
5. Vánoce jsou svátky pohody, klidu a míru
Akorát, že nikdo nic z toho nepociťuje, ale protože ví, že by to cítit měli, jsou z toho lidé akorát více v křeči a jejich “vánoční pohoda” je jen jedna velká přetvářka.
6. Rodinná setkání
Tak to je kapitola sama za sebe. Celý rok spolu nemluvíte, nenecháte na sobě nit suchou a najednou na Vánoce se budete navštěvovat, objímat, přát si “zdravíčko, štěstíčko, hlavně to zdravíčko, pohodu, klid…” jen abyste mohli o pár dní později zajet zpět do starých kolejí a opět zatroubit do útoku.
7. Koukání na pohádky
Vánoce pro mě už od dětství byly velkým svátkem z toho důvodu, že v televizi od rána do večera běžely pohádky. Jenže dneska už je to úplně k ničemu, nikoliv protože bych na pohádky nekoukala, není to pravda, koukám na ně pořád, ale proto, že v dnešní době si je díky internetu můžu pustit kdykoliv na ně mám chuť a nemusím vyčkávat na Vánoce a pak je trávit před televizí. Jenže v rámci tradice tam stejně budu muset nějaký čas strávit a tak se tam budu jen nudit…
8. Celá rodina je pospolu
Rodiče mají dovolené a děti prázdniny. Vánoce jsou svátky, kdy je celá rodina pospolu…
… našlapaná v malém bytě, kde si skáčou po hlavách, navzájem se ruší, překážejí si a přeřvávají se. Do 24 hodin budou toužebně vyhlížet návrat k nesnášeným povinnostem, které je dostanou z domu.
9. Hysterie s pečením cukroví
Už od půlky listopadu neustále poslouchám nadávky na drahotu a obsah chemie kupovaného cukroví, na finanční náročnost surovin potřebných k upečení domácího. Nervování se žen, jak nestíhají péct, rozhořčení, jak to cukroví všichni užírají a o pár dní později následuje vztek, že ho nikdo nejí. Více či méně nápadné vytahování se, kdo má více na pečeno, výjimkou není ani několik desítek druhů cukroví… A k čemu to je?
10. Vánoční úklid
V naprosté většině domácností je díky více či méně pravidelnému uklízení, celkem čisto naprosto běžně. Ale na Vánoce musí být všude super čisto. Každá plocha nábytku musí být zbavena prachu, každá lesklá plocha se musí dokonale blyštit, každý den se musí vyluxovat a vytřít.
A existuje něco logičtějšího než uprostřed prosince mýt v mrazech okna?
Prosinec 2014

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.