Osobně o sobě

Něco dělat musíš!

MUSÍŠ! Slovo, které nás pronásleduje od chvíle, kdy jsme jej byli schopni pochopit. Už malé děti musí. Musí jíst, musí spát a čím jste starší, tím víc musíš se na vás hrne. Jenže když se nad tím zamyslíte, tak vy vlastně vůbec nemusíte. Nemusíte vůbec nic!

Jako dospělý, svéprávný jedince se můžete sebrat, postavit se všemu a říct, že nemusíte. Vy sakra ne!

Nemusíte vůbec nic!

Nemusíte trávit v práci 8 hodin denně, ani nemusíte sockovat na pracáku, protože nechcete pracovat. Je vlastně opravdu taková hanba nechtít pracovat? Trávit víc než třetinu života činností,  která vás moc nebaví s lidmi, které moc nemusíte, místo abyste dělali něco, co máte rádi, byť to příliš nevydělává a byli ve společnosti lidí, které milujete a je vám s nimi dobře.

Proč to tak dělat?

Protože se to od vás očekává, protože to dělají všichni? To není důvod! Vždycky se dá vykročit z komfortní zóny a začít si dělat věci jinak, po svém…

Ano, není to zadarmo a tím nemyslím peníze. Cenou bude jiný život.

Pokud nepracujete, tolik jako ostatní, nebudete mít tolik peněz jako oni a nebudete si moc koupit stejné věci. Jenže je to to co chcete?

Stačí jen chtít!

Pokud se rozhodnete žít jinak těžko budete toužit po bydlení v centru Prahy v bytě, kde je cena nájmu vyšší než průměrný plat. Nebude vaším snem spíše nějaký malý domeček na rozlehlé louce? A když budete bydlet v srdci přírody a většinu jídla si vypěstujete na zahradě, za co chcete utrácet. Za dovolené? Vždyť žijete v ráji a výlet někam za hranice se dnes pořídí za pár drobných, stačí jen chtít.

A to je přesně ono. Chtění! Ne slovo musíš, ale chceš by mělo vládnout světu.

Nenechte si nikdy namluvit, že něco musíte, nenechte se spoutat do stáda a zařadit do škatulek. Buďte svý a řiďte se tím, co chcete vy.

Co vás dělá šťastné, co vám dává smysl?

Nechoďte po cestách, které vyšlapali ostatní a tvrdí, že jsou pro vás dost dobré. Nejsou! Jste to vy a potřebujete svou vlastní cestu, která bude přesně vám na míru.

Není snadné si ji vyšlapat, ale jakmile se jednou na tu cestu vydáte, každý další krok, který uděláte bude lehčí.

Slovo musíš budete potkávat čím dál méně častěji až nakonec zůstane jenom chceš.

Neptejte se ráno sami sebe, co musíte udělat. Převalte se v posteli a raději se zamyslete nad tím co chcete udělat a užijte si šťastný a pohodový den.

A tím nemyslím flákete se a nic nedělejte. Ono, když vám například dojde čisté oblečení tak velmi rychle dospějete k názoru, že vy si vlastně vyprat vážně chcete. Ale jdete to udělat s radostí a ne vystresovaní, že nemáte na zítřek na jednání tu halenku co vám ladí k těm kalhotům ve kterých máte hezký zadek…

 

6 komentáře

 • U Barči doma

  Slovo MUSÍŠ je pro mě jako červený praporek pro býka 🤦‍♀️ já se ráda pro cokoliv nadchnu, ráda pomůžu, ráda i uklízím, ale ne když podle někoho musím. Moc pekny článek 😊 člověk je hned šťastnější když si to v hlavě přepne a dělá věci s radostí a že chce.

  • Antea

   Jj spousta údajné lenosti je podle mě způsobena tím, že lidi jsou nuceni do nějakých úkonů ve chvíli, kdy prostě dělají něco jiného a nemají na to čas. 🙂

 • Healthy Mind

  Chápu tvé myšlenky, je pravdou, že lidé dnes neumí jit za svými sny. Neumí bojovat a nebo překonat sami sebe. Každý také ale potřebujeme jiný čas. Každý se rozvíjime jinak rychle a stejně tak nam jinak rychle dochází důležité věci. Také chápu tvuj postoj ke slovu musíš, opravdu je otravné, jen si nemyslím si, že slovo musíš není jen špatné. Slovo musím mě často i motivují. Musím se hecnout, musím se překonat. Někdy proste jen potřebujeme více času abychom se dostali tak kam chceme, tak kam musíme, aby naše duše byly šťastné.

  Jinak si vážím toho, jak si článek napsala. Opravdu hezky se čte. Kdyby jsi měla někdy chuť, mrkni na můj blog. Budu ráda za tvuj pocit z mého psaní a celkového blogu i mých myšlenek. Krásný víkend, Healthy Mind💚

  • Antea

   Mně slovo “musím” moc nemotivuje spíše naopak. Ale je pravda, že v životě jsou věci, u kterých vím, že bez nich nebudu šťastná a prostě je “musím” mít 🙂 Ale rozhodně by se to s tím musením nemělo přehánět.
   Děkuju za pochvalu jsem ráda, že se článek líbil 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.