Osobně o sobě

Následky odchodu z blog. cz

Blogujete na blog.cz a zvažujete odchod? Řeknu Vám, co Vás čeká…

Z blog.cz jsem odešla před rokem a svého rozhodnutí nelituji, i když  to nakonec bylo o mnoho těžší než jsem čekala.  Mým odchodem utrpěly nejvíce tři následující věci – návštěvnost, vzhled a komunita.

1. Návštěvnost

Na blogu jsem byla členkou autorského klubu, objevovala jsem se na titulce, měla jsem čtenáře a spoustu komentářů. A po odchodu? Dost mizérie. Jedinou možnost, jak propagovat mé články je FB a komentáře na ostatatních blozích. FB možnost využívám, ale v záplavě blogů je prostě takřka nemožné se prosadit. A komentáře? Nejsem “komentová děvka” cizí blogy čtu, ale článek okomentuji jen když mě nějakým způsobem zaujme.

2. Vzhled

Na blogu bylo lehké nastavit si vzhled jaký si člověk představoval, nebylo potřeba žádných speciálních znalostí. Už před časem se mi podařilo dosáhnout designu snů a toho jsem se držela a byla s ním maximálně spokojená. Ale na vlastní doméně? Můžu si sice vybrat z desetitisíců šablon, ale žádná není ta pravá a každé něco chybí. Pro zasahování je třeba alespoň částečně ovládat programování. Já se v tom sice drobátko vyznám, ale pak je tu zásadní otázka: Může se to? Nepoškozuji autorkská práva autora, který dal šablonu k dispozici?

3. Komunita

Na blog. cz panuje komunitní a rodinná atmosféra v podstatě se tu zná  každý s každým, zejména autoři z AK jsou jedna velká rodina. Každý zná Kočkomilku v domácnosti, nyní v práci, teď už vlastně na mateřské, která miluje svého prionce a své dvě kočky, všichni dychtivě očekávají, kdy Bloudův a Egopedův Otyl spořádá svůj první knedlík, a je jen div, že se neuzavírají sázky na to, co se narodí Vyděšené prvorodičce jako třetí dítě… (čláenk byl psá před půl rokem).

A jsou tu destíky dalších jmen Lúmenka, Pražský poděs,  Leri Goodness a mnoho dalších Blogerů s velkým B, kteří nemají potřebu cosi kdesi kopírovat ale vystačí si s vlastní, kvalitní tvorbou. Stýská se mi po nich. Sledovala jsem jejich blogy a díky objevování se na titulce mi neunikl jedinný článek, který napsali.

Ale teď? Pamtovat si adresu a napsat ji do adresního řádku je zbytečně namáhavé a tak straré příslovi sešli z očí sešli z mysli platí jak pro ně, tak pro mě. Já je ještě občas navštěvuji ale jinak sleduji především blogery, kteří navštěvují můj blog (a když vidíte tu komentovatnost článků  a návštěvnost, je vám jasné, že se  neřetrhnu… )

Volný čas tedy využívám k práci na blogu, snaze o psaní kvalitních článků, které budou snad lákat čtenáře ke sdílení na FB a nakonec si tak snad přece jen nějaké čtenáře přitáhnu.

Kdo ví, je to přece teprve půl roku, co jsem si tyhle stránky založila…

 

Pozn. článek byl psán před půl rokem, nyní po roce od odchodu se to konečně začíná lámat. Návštěvnost se zvedla a i komentře jsou hojnější.

Jedin řešní nakonec bylo vytrvat a nevzdat to.

 

17 komentáře

 • Jana

  Tak ty teď hodně aktivně prispivas do čtenářských skupin,není chvilka,kdy bych ze tam neviděla 🙂 a děkuji za odkaz 🙂 jinak jak píšeš o pamatováno si adres – pamatuji si jich asi 10 (taková moje top10). Není to jednoduché a díky bohu i za pamnet telefonu 🙂

  • Antea

   Jj, myslím, že ty čtenářské skupiny mě drží. Ještěže toho mám tolik načteno a můžu vytrvale spamovat 😀

   Nemáš zač 🙂

 • Lúmenn

  Já na asi rok odešla se svým druhým blogem, s Poslem světla a propad byl přesně takový, jak popisuješ. Vzhledem k tomu, že skrze tenhle blog propaguju i eshop a svoje další aktivity, tak to pro mě bylo dost nepříjemné a na blog.cz jsem se zase vrátila. Ale poslední dobou odchod s tímhle blogem zase zvažuju, protože návštěvnost setrvale klesá i tam a ta platforma je prostě už úplně v háji. Nikdo se o ni nestará, vylepšení nepřišly už roky a nova to má akorát jako generátor prachů, nic víc. Což je velká škoda.

  • Antea

   Já jsem hrozně ráda, že se mi podařilo vytrvat 🙂
   Kolikrát jsem nad náratem uvažovala, ale rychlost s jako mě Standa vyšoupl z AK jen jsem na blogu zmínila slovo “odchod” mě motivovala k výdrži.
   Teď jsem svou vlastní paní a to je k nezaplacení 🙂

 • Péťa

  Z blog.cz jsem také odešla. S návštěvností s tebou musím souhlasit, měla jsem běžně kolem padesáti lidí denně, teď mám průměr cca. 15. Ale mám nový blog sotva pár měsíců.
  Co se týče designu, tak to já jsem naopak hrozně moc spokojená! Vše je tak snadné a přehledné. A když mi něco chybí, tak prostě dostahuji nějaké ty pluginy a je to.
  Lidé a komunita mi ale chybí také. Přijde mi vážně pitomé, že ke na mj nový blog nechodí ti samí, co na ten starý, když píšu stále totéž, jen jinde. Pro mě osobně je to záhada, protože jsem se během let stěhovala s oblíbenými blogery vždy, ať už šli kamkoliv. Ale každý podle svého…

 • Andrea V.

  Mně funguje sdílet články na Facebooku ve skupinách; jsem z blog.cz pryč od loňského listopadu, a když píšu, jsem s návštěvou spokojená. Když se na webu neobjeví nový článek, je to celé přirozeně horší, ale s tím se dá počítat 🙂 .

 • Em

  Pamatovat si adresu? Šmarja holka, používej Bloglovin 🙂 Neuměla jsem si představit, že ještě někdo funguje bez něj, co odešla Googlová čtečka, je to nejlepší možná náhražka a ještě mnohem lepší (byť by to určitě mohlo být ještě šikovnější, ale zase nebudeme hamouni zadarmo…).

  Pomáhá to trochu i s návštěvností a hlavně budeš vědět, kolik lidí tě pravidelně čte a i kdo to je, což je pro mě osobně důležitější než nějaké statistiky, z nichž toho moc nevyčtu.

  Upravovat si šablony se samozřejmě může a počítá se s tím, spousta stránek, co šablony nabízí, rovnou dává k chlubení i příklady toho, co s nimi různí blogeři udělali. Férové je jen neodstraňovat ze zápatí (nebo kde to šablona má) credits, co je to za šablonu. Ona je to velká pomoc i pro čtenáře, kterému se třeba bude zrovna tvoje rozložení líbit a bude chtít vědět, z které šablony jsi ho docílila.

  Já určitě zaznamenala nižší komentovanost po odchodu, ale bylo to hlavně i tím, že jsem přestala po čase psát o AK. Ty články u mě měly vždycky raketovou čtenost (hejtování mi jde a lidi to milujou :D), ale to všechno ostatní vlastně nikdy nebylo až tak žhavé, takže se není čemu divit.

  Teď mám asi padesát stálých followerů na Bloglovinu a komentuje jich samozřejmě minimum, ale díky Titulce na FB a asi spíš díky tomu Bloglovinu mi občas přibyde docela nové jméno, které vůbec neznám, najdou mě prostě skrz systém doporučení, nejspíš, nebo v seznamu sledovaných blogů u někoho, koho zase sledují oni. Podle mě to je nejlepší způsob, jak najít spoustu dalších kvalitních blogů, které tě budou bavit. Nebo můžeš hledat podle tématu.

  Komentování moc neprovádím, takže nemůžu říct, že by mi lidi chodili nějak moc skrz něj, ale možná bych se divila. Možná těch pár komentářů, co jsem v průběhu let tu a tam utrousila, byly pod ty správné články a dovedly zaujmout, takže ke mně i po té době přes ně někdo chodí. Určitě neuškodí se občas zasnažit. Nejlepší je komentovat pravidelně lidi, které máš ráda a sleduješ je, a občas nějaké profláklé články z Titulky blog.cz, protože tam se samozřejmě v tu chvíli točí nejvíc lidí.

  • Antea

   Bloglovin? O tom jsem kdysi něco slyšela, ale moc toho o něm nevím. Z tohojak to popisuješ to zní suprově, takže určitě vykouším 🙂 Dík za tip 🙂

 • veruce

  Pamatovat si adresy? Není lepší třeba RSS čtečka do prohlížeče? 🙂
  Já na blog.cz nikdy blog neměla, ale je jasné, že ta komunita tam pomáhala jak k návštěvnosti, tak ke komentářům. Já jsem se před půlrokem nakonec po 5 letech odmítání přihlásila na FB a své blogy prezentuju a propaguju tam. Nízká návštěvnost a málo komentářů, to mě po těch 11 letech blogování už začalo štvát.

 • BarbaraJane

  Taky uvažuju o odchodu, ale vidím spíš pozitiva. Jednak se nebudu muset rozčilovat s tím, že blog nežere nezlomitelné mezery, pomlčky a české uvozovky, jednak s tím, že si občas dává načas, než něco upraví. Komunita už tam za moc nestojí a ani autorský klub nefunguje, jak se asi původně plánovalo, v tuhle chvíli v podstatě zviditelňuje blogy, které z velké části ani nejsou moc kvalitní, a sám o sobě je mrtvý.
  Na WordPress jsem zvyklá z práce, tam můžu všechno, co si usmyslím. Co se týče propagace, vidím, že mi spousta lidí chodí z mé vlastní facebookové stránky, něco z Blogra, přispívání do blogerských skupin taky zkouším, ale to člověku nemůže přinést nějak zvlášť moc už z toho důvodu, proč jsou lidé v těch skupinách – všichni jsou tam primárně proto, aby tam dávali svoje články, ne aby četli články ostatních.
  Takže až bude čas, stěhuju se na vlastní doménu. 🙂 Věřím, že klíč k úspěchu není psát a psát a den co den vyjíždět na hlavní stránce blog.cz, ale psát klidně i míň, ale dobré články, za kterými se lidi vrátí.
  Úprav šablony se nemusíš bát, blog si můžeš zařídit, jak tě napadne.

  • Antea

   Tak jestli to máš zařízeno takhle, tak bych být Tebou určitě šla.
   Když i u mě převažujī pozitiva nad negativy, tak ty budeš 100% v pohodě 🙂

 • Gabux

  Z blogu jsem utekla už v roce 2014, ale hlavně proto, že jsem chtěla začít něco nového, ale přitom jsem chtěla tamten blog zanechán tak, jaký byl. Přišla jsem o čtenáře, přišla jsem hlavně o jednu dušičku, ale mnohem více jsem získala.
  Komentáře a čtenost se mi zvedla hlavně od tohoto roku, i když upřímně řečeno nedokáži říct, čím to! 🙂
  Jsem ale na blogspotu a ne na wordpressu. Zdál se mi mnohem uživatelsky přívětivějším. A kouzla se s ním dají dělat i tak. I když přiznávám, že ty kouzla se učím až teď 🙂 A na wordpress se mi už přecházet nechce, když jsem poměrně spokojená a konečně se v tom vyznám 😀

 • Maglaiz

  V návštěvnosti, si myslím, není problém, když si vyhledáš nějakou službu zaměřenou na zasílání newsletterů, tak si tím rozhodně zajistíš stabilní čtenářskou základnu.
  Bloglovin či jiná RSS čtečka ti zase dobře řeší problém s pamatováním si adres oblíbených blogerů.
  A nakonec problém se vzhledem – víš, že si můžeš vytvořit i vlastní šablonu? Kromě toho mnohé šablony i obrázky jsou už dělané s úmyslem volného šíření a užití (viz fotobanky apod.).
  Jediný kámen úrazu je komunita. To máš pravdu, ale na druhou stranu nikdo ti nebrání vytvořit si vlastní komunitu okolo tvého blogu – například na facebooku či jiných sociálních sítích.

 • Slušná úchylačka

  Na většině blogů je tlačítko na sledování. Takže klikám 🙂 a FB stránky s blogy taky sleduju, takže ty tvoje mi určitě neuniknou.
  Jak píše Maglaiz, založit si vlastní FB stránku kvůli komunitě, je to sice možnost, ale zase pak by těch stránek s blogy bylo už moc. Já sleduji 4, ale odkazy dávam do dvou, protože mi to “je blbý” spamovat všude.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.