antea.blog.cz

Na Větrné hůrce – děj

Jak jsem slíbila dodávám první článek o knize Větrná hůrka od Emily Brontë. Ani nevím co mě na knize tolik zaujalo, že jsem jí věnuji tolik článků, ale prostě to tak je…
 

 
Děj knihy se odehrává v Anglii na dvou menších panstvích Větrné hůrce a Drozdově na přelomu 18. a 19. století.
Vše začíná, když starý pan Earnshaw, přiveze k sobě domů na Větrnou hůrku malé cikáně, které nalezl. Rodina chlapce, který dostal jméno Heatcliff ze začátku odmítá. Postupně si jej ale starý pán zamiluje a po čase se chlapec stane i nejlepším přítelem mužovi dcery, malé Kateřiny. Naopak Kateřinina matka chlapce nikdy nepřijala a Kateřinin bratr jej upřímně nenáviděl, protože jej považoval, snad i oprávněně, za soka v otcově lásce.
 
Léta plynuly, z Heatcliff a vyrůstal hrubý a nevycválaný jedinec, příliš samorostlý a hrubý aby jej měl rád někdo jiný než starý pán a jeho nejvěrnější přítelkyně divoká a nespoutaná Kateřina. Po smrti starého Earnshawa se vlády na Větrné hůrce ujímá jeho syn Hindley, který se vrátil ze škol, kam byl vyslán, aby neustále neubližoval Heatcliffovi. Tomu ale jeho návratem nastávají zlé časy. Ze skoro člena rodiny je ponížen na čeledína a neustále ustrkován a ponižován, což způsobuje, že se stále více a více zatvrzuje. Vše se vyhrotí a změní, když v noci Kateřina s Heatcliffem utečou ven a špehují děti jejich sousedů Lintonových. Kateřina se u toho zraní, ale když je poznána, je pozvána do domu, kde je o ni pečováno, když je poznán i Heatcliff, je zahnán.
Katka na Drozdovském panství stráví ve společnosti Lintonů celé tři týdny a naváže přátelství s jejich dětmi, Isabelou a Edgarem. Haectliff začne na Edgara žárlit…
 
Děj druhé půlky knihy vezmu už jen velmi stručně, nechci toho prozradit příliš a i tak je možné, že se v této části už objeví drobné spoilery, tak čtěte opatrně…
Všichni dospějí. Kateřina miluje Heatcliff a on miluje ji, vše se ale zamotá a Heatcliff na tři roky utíká z domova a Kateřina si mezi tím vezme Edgara Lintona, kterého má také ráda, ale částečně jím i opovrhuje. Hindleymu se narodí syn, zemře mu milovaná manželka a on propadne alkoholu. Pak se vrátí Heatcliff.
 
 
Nyní je vzdělaný a umí se chovat, stále v něm ale dřímá divokost, bezohlednost, nebezpečí a především láska ke Kateřině, která až hraničí s posedlostí. Vdaná Kateřina jeho city plně opětuje, ale než by se odhodlala zradit manžela (k čemuž by posléze podle mě určitě došlo) zhádají se před ní Edgar a Heatcliff tak příšerně, že se z toho Kateřina nervově zhroutí. Heatcliff si z pomsty vezme Isabelu Lintonovou, Kateřininu švagrovou, která je do něj zamilovaná ale on ji nenávidí. Přestože před Isabelou nikdy netajil jaký je (poslední věc co udělal, před tím, než spolu utekli, aby se dali oddat, bylo oběšení jejího pejska).
 
Stav Kateřiny se zhoršuje, Heatcliff i Edgar trpí, ale není pomoci. V sedmi měsících porodí Kateřina Edgarovi dceru a dvě hodiny na to umírá.
Edgar se ponoří do smutku, ze kterého ho posléze vytrhne až jeho malá milovaná dcerka, která dostane jméno Katka.
Za to Heatcliff umírá společně s Kateřinou, fyzicky sice žije dál, ale uvnitř je mrtvý. Dokonce Kateřinu prokleje, jen aby ho chodila strašit a on tak mohl být alespoň chvíli s ní, život bez Kateřiny je pro něj trestem… Zbytek života zasvětí pomstě.
 
Isabela od něj uprchne a v utajení porodí syna. Po čase ale umírá a syna svěří do opatrování svému bratrovi. Jakmile se ale Heatcliff dozví o příjezdu svého syna, okamžitě si jej nárokuje a Edgarovi nezbude než mu neduživého a protivného chlapce vydat. Heatcliffovi se syn protiví, ale má s ním své plány a tak chlapce vypiplá, aby se dožil dospělosti.
 
 
Pak jej a Katku donutí, aby se vzali. Nemocný Edgar umírá, Katce se podaří na poslední chvíli uprchnout z Větrné hůrky, kde byla vězněna a stihne tak dát otci poslední sbohem. Pak už se coby manželka jeho syna dostává plně do Heatcliffova područí, coby manželka jeho syna. Avšak Linton brzy umírá a Katka tak zůstává na Větrné hůrce sama se vzteklým Heatcliffem, neotesaným balíkem Haretonem, synem svého strýce, který se upil k smrti, hospodyní Zillou, která ji pro její povýšenost nemá ráda a starým pánbíčkářským pacholkem Josefem, který nenávidí ženy a vše co lidem přináší radost…
 
 
Kniha pak pokračuje dál a nakonec dochází k, podle mého názoru, šťastnému konci…
 
 
 
 
Duben 2016
 

3 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.