antea.blog.cz

Muzikál Krysař

Před časem jsem zkoukla celý muzikál Krysař a musím říct, že jsem velmi překvapená a potěšená. Autorem muzikálu je Daniel Landa. Občas jsem sice poslouchala pár jeho vybraných písniček, ale jeho projevy na veřejnosti mi přišly poněkud vyhrocené a když přišel s kouzelníkem Žitem přesunula jsem si ho do krabičky trapák-nezájem a dál jeho ani jeho tvorbu neřešila.
Jenže, kdysi jsem si do nekonečna přehrávala CD Kvasky, která se mi vážně líbila, navíc mám ráda muzikály a jednu písničku z Krysaře mám už dlouho v mobilu, takže když na mě včera večer přišla muzikálová nálada a zjistila jsem, že Krysař je jeden z mála muzikálů, co jsou celé na youtube, bylo jasno.

Jako první bych se ráda zaměřila na děj, podotýkám, že v článku vyzradím konec muzikálu, takže pokud máte rádi překvapení, dál nečtěte.
Dá se asi očekávat, že děj muzikálu se bude lišit od knižní předlohy a také že lišil a to docela dost. Nicméně hlavní zápletka byla zachována. Město je zamořené krysami a vrchnost najme krysaře, aby je krys zbavil. Krysař tak učiní, ale starosta mu odmítne zaplatit dohodnutou mzdu a tak se krysař pomstí. Lišil se však konec, protože zatímco v knize se Agnes zabije poté, co podvede Krysaře s Kristiánem a otěhotní, v muzikálu jim Landa dopřál šťastný konec, jímž mě velice potěšil i překvapil.
Celý muzikál byl pro mě jedno velké překvapení, protože Landu znám jako holohlavého drsňáka s kšiltovkou a radikálními názory, ale texty muzikálu a jeho hudba byly moc pěkné a řekla bych, že i poměrně citlivě udělané. Nejvíce se ale líbila cheografie, i když na té se Landa asi nepodílel, ale byla opravdu nádherná. Také musím zmínit společenské poslání textů, které se poslední dobou docela kupí, a mám takový dojem, že u Landy se jedná o jev dost typický.
“Copak můžeme za ten bordel my, obyčejný lidi?! Vy jste Ostrovani, vy prachy máte…”
Já mám muzikály celkově moc ráda, protože jsou dokonalou kombinací hudby, děje a perfektně sladěného pohybu.
Koukala jsem na představení, kde v hlavních rolích hráli Sisa Sklovská v roli Agnes a Peter Slivka jako Krysař. Oba jsem je viděla v něčem hrát poprvé, ale Sisu Sklovskou znám už cca 10 let od doby, kdy byla zfilmována Kytice a ona nazpívala moji milovanou písničku z Vodníka. Jako herečka mi přišla celkem v pohodě, nijak zvlášť nezaujala ani neznechutila. Naopak o Peteru Slivkovi jsem slyšela poprvé a i když jeho zpěv byl celkem fajn, herecký projev mi moc neseděl. Přišlo mi, že Krysař pořád jen na všechno kouká a je tak nějak mimo, což s velkou pravděpodobností bylo ve scénáři, problém byl v tom, že na můj vkus prostě Krysař koukal tak nějak divně, a pořád stejně. Svým chováním mi nedokázal nijak přiblížit situaci. Pokud mám shrnout výkon Krysaře, tak byl nic moc.
Ještě trošku mě zklamala skutečnost, že moje dosavadní zkušenost s muzikály ať hranými či filmovými vždy byla, že téměř každá písnička, co zazněla, byla pro mé uši skvost, dlouho mi zněla v hlavě a nakonec skončila v mém mobilu, abych si ji mohla pustit kdykoliv. Bohužel Krysař v tomhle poněkud zklamal, protože písniček, které bych opravdu chtěla, je jen pár. Tím neříkám, že ostatní písničky z muzikálu by byly špatné, to nejsou, ale jsou jen dobré.
K celému muzikálu mám v podstatě jen jednu větší výtku, která mi celkem vadila a to, že hercům je často velmi špatně rozumět, což mě vzhledem k tomu, že mě text velmi zajímal, dost mrzelo.

Závěrečné hodnocení
8b4d641e64_99968635_o2 Cheografie. Byla opravdu nádherná.
8b4d641e64_99968635_o2 Za hudbu a texty. Líbilo se mi jak to do sebe vše ladilo.
66ef1d77dd_97340197_o2 Děj a především konec.
66ef1d77dd_97340197_o2
Některé postavy a jejich výkony byly opravdu povedené.
(např. Rybářka, Hostinský a občas se blýskli i starosta a Agnes.)
75c61c5014_99968647_o2 Hercům bylo dost často velmi špatně rozumět.
zdroj videa: youtube
Prosinec 2014

 

 

Jeden komentář

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.