Osobně o sobě

Moje pokojové rostliny

Aktuálně můj byt 1+1 okupuje 23 květináčů pokojovek. O svojí nové vášni jsem vám psala, ale zatím jsem vás se svojí sbírkou neseznámila. To jste asi jediní, komu jsem to ještě necpala. Až do teď. Zapněte si pásy a připravte se na moje pokojové rostliny.

Pokojové rostliny pro nenáročné

Na začátku jsem o pěstování kytek nevěděla vůbec nic. Pokojové rostliny pro mě byly velkou neznámou a podle toho to v začátcích také vypadalo. Na druhou stanu na sobě jasně vidím, jak obrovský pokrok jsem za těch pár měsíců udělala. Pokojovky se staly součástí mého života a myslím, že už tam zůstanou. Na začátku jsem se zaměřila na pokojové rostliny pro nenáročné. Něco co stačí jen rozumně zalévat a ono to bude žít. Nakonec se ale ukázalo, že tak ani to “rozumné zalívání” není tak jednoduché.

Moje první pokojovky

Moji první květinoví spolubydlící byli karafiátek, Domácí štěstí (Soleirolia soleirolii) a potos.

Karafiátek jsem milovala. Krásně mi provoněl ložnici, byl něžný a růžový. Bohužel k péči o pokojové rostliny, patří také výběr správného stanoviště. Ukázalo se, že parapet okna, na které celé léto praží slunce, není vhodné místo a karafiátek to se mnou vzdal. Ani své  Domácí štěstí (Soleirolia soleirolii) vám bohužel neukážu. Tomu se pro změnu málem stalo osudné, když jsem ho místo vodou omylem orosila dezinfekcí na ruce. Ano, když jste talent, tak i takové věci se stávají.

Štěstíčko to sice nakonec skutečně nedalo, ale naštěstí se mi nějakou dobu před “dezinfekčním incidentem” uchytil kousek v jiném květináči, takže Štěstíčko stále mám a bojujeme. Sice teď vypadá trochu uboze, ale je to půdokryvná rostlina, tak věřím, že zase bude krásná. Poslední pokojovka, kterou jsem měla do začátku je potos. Říká se, že toho zvládne úplně každý a naštěstí se ukázalo, že to platí i na mě. Tohle liánovitého šílence zbožňuju a piplám si ho. Dokonce už jsem k němu do květináče přisadila další odrůdy a nemůžu se dočkat té záplavy, co bude z květináče padat, až se rozroste.

 

Ibišek, rýmovník a africká fialka

Zjistila jsem, že Ibišek je překvapivě nenáročná pokojovka. Mám ho od mamky, a když se mu daří v té temné kobce, kde pracuje, u mě mu bude taky fajn. Navíc se strašně lehce množí. Stačí odříznout větvičku do vody a mít štěstí. Ze zkušenosti zakoření 2 ze 3, což je paráda a ibišek se tak zařadil mezi moje oblíbené pokojové rostliny. Naopak Africkou fialku jsem nikdy ráda neměla. Přijde mi obyčejná, tuctová a navíc si pamatuju, jak jí mívala na okně tetka, kterou nesnáším. Takže když jsem si ze swapu náhodou přinesla sazeničku Africké fialky moc velkou radost jsem z toho neměla. Mimochodem, všechny pokojovky, které mám, jsem získala zadarmo.

Jak se to dělá jsem sepsala v článku Jak získat pokojovky zdarma. Po čase se začalo Africké fialce dařit. Začala růst jako divá a nakonec se objevily i pupence květů. Tím mě dostala. Každý den jsem okukovala, jestli už se neklube kvítko a teď, když konečně vykvetla, mám děsnou radost. I když má jen obyčejné fialové květy. (Já vím, velké překvapení u FIALKY). Na druhou stranu se dají pořídit i jinak kvetoucí varianty a vůbec by mi nevadilo je mít. Jen je teda nemám kam dát. A ještě jedna věc způsobila, že se z fialky stala moje oblíbená pokojová rostlina. Množení! Stačí jen ustřihnout list, vložit do vody a počkat na kořínky. Žádná věda a můžete mít fialek kolik jen chcete. Poslední pokojová rostlina z mých začátků je rýmovník. Mám na něm ráda, že čistí vzduch, je nenáročný, hezky vypadá a snadno se množí. Kus utrhnete, dáte do vody a dál už to znáte.

 

Citrónek, fíkus a zelenec

Na cestách po Itálii mi učarovaly citroníky, mandarinkovníky a pomerančovníky obsypané plody. Stačilo jen přijít a utrhnout si. To se mi zatím nepoštěstilo, ale věřím, že jednou to vyjde. Moje babička s dědou mají citroník, který si před mnoha desítkami let vypěstovali z pecky, časem ho nechali naroubovat a kam až mi paměť sahá, každý rok mají menší sklizeň citrónů. To chci taky. Můj citrónek se bohužel zasekl ve fázi 4 cm a drží se v ní už celé měsíce. Doufám ale, že je to tím, že jsem ho přesadila do zbytečně velkého květináče, takže teď pracuje na svém kořenovém systému a až pak se požene do výšky. Zatím má tři lístky, tak doufám, že než tento rok skončí, bude jich mít alespoň 5.

Další pokojová rostlina, kterou se mi podařilo vyswapovat je fíkus benjamin. Fíkusy se mi líbí, ale zatím je z něj takový nerostoucí šprček. Dlouhá tenká větvička a na vršku pár lístků. Chtěla bych, aby se rozkošatil, což nejspíš vyžaduje řez a na ten zatím nemám odvahu. Trojici doplňuje zelenec. Ani si nevzpomínám, jak jsem k němu přišla. Líbí se mi na něm, jak se množí. Z rostliny vyrůstají v trsech nové výhonky. Ale upřímně ho nemám moc ráda a ani se mi moc nelíbí, takže je na seznamu pokojovek, které půjdou z domu. Prostě nemám dost místa. Místo asi nebudu mít ani pro peperomie. Sice taky patří mezi pokojové rostliny pro nenáročné, ale nějak mi nesedly. Rostou pomalu, a i když by měly viset z květináče, zatím jim to moc nejde a nevytváří to efekt, který bych si představovala. Takže jsou na seznamu taky.

Pokojové rostliny hejbejte se

Mezi pokojovky, které nejspíš časem pošlu dál, patří i voděnky. Nějak jim pořád nepřicházím na chuť a někomu určitě udělají větší radost než mě. Další pokojovka, ze které mám smíšené pocity je Monstera “Moneky mask”.  Já totiž nemám monstery ráda. Nechápu, co je tak super na jejich tmavě zelených děravých listech. Svojí monsteru beru na milost jen proto, že je menší a pne se jako liána, takže by mohla vypadat krásně. Navíc se snadno množí a až se rozroste, budu mít, co měnit na swapech, abych získala pokojové rostliny, které skutečně chci. Aktuálně to jsou Pilea, Myrta, Zamiokulas, Clusia rosea a kávovník.

Ty sice nepatří mezi pokojové rostliny pro nenáročné a například namnožení myrty je skutečně oříšek. Moc se mi ale líbí a doufám, že bych je do konce roku mohla mít. Jen teda netuším, kam je dám. Já prostě nutně potřebuju dům 🙂 Kam pokojovky umístit jsem sice řešila v článku Kam umístit pokojovky, ale bohužel jsem se nikam nedostala. Prostě potřebuju barák a zahradu. Dovedete si představit ty věci, co by se daly dělat na zahradě?! Záhony jedlé keře, šeříky, jasmíny, pnoucí růže všude, kam se podíváš, slunečnice, stromy s domky v korunách. A jednou, až Cirounek nebude, tak třeba psisko. Další milovaný psí kombajnek.

Napište mi do komentářů, jestli jste pokojovkám také propadli a jaká pokojová rostlina je vaše nejoblíbenější! 🙂

 

Jeden komentář

  • Raja Luthriela

    Mě si nejlépe při pěstování osvdčil vánoční kaktus a aloe vera. Jsou to rostliny, kterých si člověk prakticky nemusí všimnout a ony stejně rostou. Zelelenec je také fajn, ale nelíbí se mi, když už je moc narostlý. Líbí se mi, když je malý.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.