antea.blog.cz

Královská rodinka odvedle

Už delší dobu sleduji chování anglické královské rodiny a musím říct, že se mi vůbec nelíbí, kam směřuje.

Podle mě by královská rodina měla být “něco víc” než běžné rodiny. Nejen svým reprezentativním chováním, historickou tradicí a i tím, že reprezentuji svou zemi, jsou celosvětově známí a mají naprosto odlišnou životní náplň, než běžná populace. Tak by to podle mě mělo být, a dokud je u vlády královna Alžběta II. tak to tak i v podstatě je. Co se mi ale nelíbí, je směr, kterým se ubírá její vnuk a jednou i anglický král, princ William se svou rodinou.
Nemyslím si, že na oficiální akce by měla manželka budoucího krále chodit “ohálká” z obchoďáků. Je sice pěkné, že pak její obdivovatelky, můžou vzít obchod útokem a doma před zrcadlem si hrát na princeznu s minimálními náklady, ale pak to matku následníka trůnu staví rovnou jim.
Co ale doslova odsuzuji je, že William a Kate bydleli v normální zástavbě, a chodili normálně nakupovat běžné věci do obchodů bez ochranky. Stírá to rozdíly a to v tomto případě není dobré. Navíc, kdyby se někdo rozhodl, že jsou na světě zbyteční, bude mít s jejich likvidací podstatně lehčí práci, než s kdejakou tuctovou “celebritou” za kterou se vláčí několik bodyguardů a nosí jí kabelku a čivavu s přelivem.
Kam to při současném stavu věcí povede? “Hej zlato, došlo nám kafe. Skoč prosím tě vedle k princezně Kate, jestli by ti půjčila pár lžiček instantního…”
Uvědomuji si, že britská monarchiue se nenachází právě ve skvělé pozici. Její moc klesá, a pokud se nebude lidem líbit, mohli by se prostě rozhodnout monarchii zrušit. Ale opravdu je dobrá cesta k jejímu zachování hrát si na královskou rodinku odvedle?
Teď jsou lidé nadšení, že princezna z Wallesu nosí stejné oblečení jako oni a že malý George jel domů ve stejném vajíčku, v jakém si před měsícem odváželi z porodnice potomka i oni. Těší je, že si malého následníka trůnu domu odvezl osobně jeho otec, stejně jako si z porodnice své miminka odvážejí i ostatní rodiče…
Ale podle mě je to jen nadšení z něčeho nového a až to vyprchá, lidé si logicky položí otázku: Proč máme mít monarchii, čím je královská rodina vlastně výjimečná? A to bude konec.
Myslím, že by to byla velká škoda a pevně doufám, že až princ William dosedne na trůn, věci se změní a na současný styl svého života budou vzpomínat s úsměvem jako na dobu, kdy byli ještě mladí a břemeno vlády se zdálo nekonečně daleko.
Prosinec 2014

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.