Tipy

Jak získat pokojovky zdarma

Poslední měsíce jsem se vrhla na pěstování pokojových rostlin. Brzy jsem ale zjistila, že se jedná o dost nákladného koníčka, který se může v nákladech vyšplhat i do vyšších tisíců. To se mi zrovna dvakrát nelíbí a tak jsem se vmyslela pár způsobů, jak získat nějaké pokojovky zdarma. A měla jsem štěstí!

Rodina

Babičky, maminky, tetičky, kamarádky… Netvrďte mi, že nikdo z nich nemá doma ani lísteček. Na namnožení pokojovky často stačí jen lístek nebo kousíček rostlinky, voda a trpělivost. Nestyďte se a zkuste je poprosit. Většinu kytkomilů velmi potěší, když projevíte o jejich pýchu zájem. Často kromě kousku rostlinky, přidají i pár kousků dalších a navrch hromadu rad. Ty si zapište za uši. Pěstování pokojovek sice není jaderná fyzika, ale svoje pravidla to má a když si necháte poradit od zkušenějších, ušetříte si spoustu začátečnických chyb.

Swap

Když nevíte, jak získat pokojové rostliny zdarma, zkuste nějakou swapovací skupinu. Swapování neboli vyměňování je aktuálně v módě. Sama jsem objevila na Facebooku hned několik swapovacích skupin. Zaměřila jsem se na větší města a našla jsem pro Prahu, BrnoVyškov. Pokud nemáte další rostlinky na výměnu, nevěště hlavu. Pokojovky se množí jako divé a na skupinách se často stává, že někdo nabízí mladé řízky rostlinek jen za úsměv nebo třeba něco na zub. A to je vaše šance na získání své první rostlinky. Jakmile je máte, už můžete vesele swapovat s ostatními kytkomily.

 

Příležitost

Mějte oči na sťopkách. Pokojovky jsou všude kolem nás a stačí mít jen oči otevřené. Co třeba vaše kancelář, úřady, čekárna u doktora, škola, odpočívadla v panelácích… Všude tam je to samá kytka a vy už víte, že stačí jen lísteček. Často jsou zanedbávané a nestará se o ně nikdo, kromě uklízečky. Ta je sice jednou za týden zalije, ale jinak na ně kašle, takže jeden utržený lísteček ničemu nevadí. Pozor, nenabádám vás, abyste rostlinu oškubali až na kořeny! Pokud máte, ale morální dilema, není nic jednoduššího než se slušně zeptat, jestli byste si mohli kousíček utrhnout. Často ale narazíte na to, že jsou to vlastně rostliny nikoho. Nikdo totiž neví, čí vlastně jsou.

4 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.