briannag.blog.cz

Hunger games – knížky

Právě jsem dočetla poslední díl Hunger games a jsem jednoduše zcela ohromená…

Nedávno jsem četla Divergenci od V. Roth a strašně moc se mi líbila. Přišla mi hrozně originální… Jenže, když jsem o ní hledala různé recenze, abych o ní zjistila nějaké další informace a názory ostatních, narazila jsem na Hunger games. Údajně úžasnou triologii, ktrou Divergence kopíruje.
Byla jsem hrozně zklamaná, už jen obaly knížek si byly podobné (Divergence má ohnivý znak Neohroženosti a Hunger games zlatý znak povstání. Oba znaky jsou přibližně stejně velké a oba jsou v kruhu) všechno tedy napovídalo tomu, že je Divergence vážně kopií Hunger games, dokonce ani anotace mi toto podezření nějak moc nevyvrátila, ale přesto jsem to nechtěla vzdát a po několika dnech váhání jsem se jsem se pustila do čtení….
A je to naprosto fantastické čtení, vtáhne do děje a nepustí Vás. Celá série mi sice trvala 3 dny než jsem jí dočetla, ale budiž mi omluvou, že musím chodit na brigádu, takže jsem nemohla číst tolik kolik bych chtěla.
Musím říct, že celý příběh mě velmi zaujal, ale věnovat se chci především trojúhelníku Katniss, Peete a Hurikán. Ještě na začátku druhého dílu se mi dělalo zle z představy, že Katniss bude donucena vzít si Peeta a navždy bude uvězněná ve svazku, kde ji bude dusit jeho nezdolná láska, kterou ona nikdy nebude schopna dostatečně opětovat, protože patří k Hurikánovi. Pak se ale můj názor začal postupně měnit. Hurikán, nebyl tam kde ho potřeboval, neobjal ji když to potřebovala, když to Peete tu pro ni byl vždy a nic za to nechtěl, konec konců na konci příběhu je to naproto jasné – Peete se k ní vrátil do Dvanáctého kraje, kdežto Hurikán si kdesi hrál na vojáka, navíc ta jeho občasná krutost např. ta past s rodiči a dětmi. Ne, Peete byl ten pravý a jsem moc ráda, že mu vytrvalost přinesla štěstí. Jemu i Katniss.
Za nejsmutnější moment knížky považuji smrt Prim. z toho na mne dýchla hrozná beznaděj, protože všechno co Katniss podstupovala, bylo aby ji ochránila. Tak strašně moc trpěla a ona sejí nakonec “před očima proměnila v ohnivou pochodeň.” To mne dostalo, nicméně lidé takovéhle momenty potřebují, aby si uvědomili, že nic není zadarmo a že život není fér. Ale je moc fajn, že autorka tam dala ten krásný happyend s Katniss a Peetem, na ty já si potrpím 🙂
Takže moje hodnocení je 5/5 hvězdiček a rozhodně doporučuji k přečtení.
A ještě abych se vrátila k původní otázce zda Divergence kopíruje Hunger games nebo ne.
Podle mne to mohlo být asi takhle: Autorka Divergence si přečetla Hunger games a byla naprosto unesená. Sedla ke stolu a začala psát chtěla napsat něco takového, aby čtenáři zase prožili ty emoce co při Hunger games, ale při psaní se odchýlila, nevedl ji děj, vedly ji emoce, které se nám snažila srostředovat. V mém pohledu Divergence není kopií Hunger games, je to samostatná a originální kniha, nicméně když se podíváte velmi pozorně zahlédnete to pavučinové vlákno co je spojuje, ať je to podobný přebal knih nebo poměrně mladé hlavní hrdinky či neopětovaná láska.
Knížky nejsou sestry, ale jejich prapraprababičky byly možná sestřenice. (Jestli chápete co tím chci říct 🙂 )
Červenec 2012

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.