Myslím

Hloupé ženy musí během menstruace do chatrčí

aneb jaké si to uděláš, takové to máš…

Každý je svého štěstí strůjce a pokud se někdo podvolí zvyku a názor většiny upřednostní svým pocitem a raději sklopí hlavu a poslušně poslouchá, svůj život si zaslouží.

 

Přijde vám titulek příliš krutý? Litujete ty chudinky ženy, které, když se dostaví jejich dny jsou už po celé generace vyháněny do neútulných a nebezpečných chatrčí a chlévů, kde musí coby “nečisté” přečkat své dny?

 

[fruitful_dbox] Já je nelituju, myslím si, že jsou hloupé! [/fruitful_dbox]

 

Kdysi dávno panoval ve společnosti matriarchát. Ženy byly uctívané, opatrované, obdivované a ochraňované a v době svých dnů byla žena považována za posvátnou, protože to byl důkaz jejích božské schopnosti – darovat život.

Dovedu si představit, že i v těchto dobách, kdy byly ženy uctívány se menstruující žena sebrala od rodiny a odešla stranou. Proč by ne?

 

Týden si odpočine od namáhavé péče o rodinu, domácnost, hospodářství, nikdo ji neotravuje a má čas sama na sebe a na chvíli oddechu. Představuji si jak v domcích či chatkách tráví čas s ostatními, ženami ve stejné fázi měsíce, baví se, zkrášlují si příbytek pro další návštěvnice, tkají, šijí, klábosí. Užívají si svou chvíli odpočinku a že je tu nikdo nemůže otravovat. Je to jejich odměna za to že mohou darovat život, odměna za 9 měsíců námahy zakončených ohromujícím výkonem.

Je to sice jen představa, ale proč by to tak bylo bývalo nemohlo být? To, že dříve byl matriarchát a žena byla uctívána je fakt.

Proto nechápu a nerozumím tomu, kdy se to obrátilo. Možná v období honu na čarodějnice? Kdy se žena z daru změnila v problém, díky fantazu košiláčů, že jen jakýsi bůh dokáže dát život?

 

Nechápu, jak to mohly Nepálky dopracovat do chlívku a leckteré současné moderní a “normální” ženy na gauč.

 

Proč si Nepálky chatrče, ve kterých se objevují jedna za druhou nevyzdobí a nezpohodlní? Rohože, utěsnit škvíry, z článku vyplývá, že tamní chlap se k takové chalupě ani nepřiblíží, tak proč si z ní neudělají své tajné ženské království?

 

Nerozumím tomu a ani nechci rozumět světu, kde si ženy nechaly sebrat své božství, svázat se do uniformních kostýmků, lámat si nohy na vysokých podpatcích, kydat na sebe vrstvy make-upu apod.  a to často ne pro svůj dobrý pocit, aby splnily přehnané mužské nároky…

 

Ale na druhou stranu i já jsem se tomu světu nakonec přizpůsobila. Do práce nejdu bez linek a řasenky, na druhou stranu jsem ale začala o hodně více nosit sukně, ale k sukním podle mě patří vysoké podpatky, takže často dorazím ve vysokých botách, které mi zdravotně škodí a způsobují bolest, hlavně, že mám pocit, že vypadám dobře… Navíc jsem zaznamenala, že jednání lidí se mnou se opravdu odvíjí od mého vzhledu resp. nalíčení a oblečení a to mi přijde hodně smutné. Protože ono už vlastně nezáleží ani na tom vzhledu, ale pouze na přetvářce a tom, co ze sebe dokážete udělat pomocí oblečení a výdobytků chemického/kosmetického průmyslu….

 

 

Informace k tomuto článku nečerpám z let, které jsem strávila coby studentka archeologie, ale spíše z informací, které jsem během života zaslechla, přečetla a z nich si vytvořila svůj názor.

 

Pozn. Matriarchát je společnost, kde vládne žena.

 

K napsání článku mě inspirovala zpráva, která vyšla 2.7.2017 na IDNES – Nepálky musí během menstruace do odlehlé chatrče, samy čelí zimě i hadům

 

 

 

4 komentáře

 • Jana

  Kultura od kultury se liší. Teď mne napadlo,opravdu mají všechny kmeny či národy za “prapůvod” matrirchat? Kdyby ne,tak to pochopím.

  Celkem úsměvna mi přišla představa menstruujicich zen pohromadě … by se asi zabily 😂😂😂 jinak to,co popisuješ jako ponížení (oblečení atd.) já celkem slušně používám jako přednost a zbraň. Protože proč ne,když můžu … Teda teď ne,ale v normálním stavu … 😎

  • Antea

   Matriarchát za prapůvod určit všichni nemají 🙂
   Je fakt, že všechny ty že pohromadě jsem nedomyslela, ale zase, když by tam byla i nějaká výše postavená, co by udržela klid, tak proč ne? 🙂
   Já to občas jako zbraň používám taky, ale hrozně mě vytáčí, že tuhle “zbraň” potřebuju, abych něčeho dosáhla..

 • Lúmenn

  My se teda v kulturní antropologii na škole učili, že matriarchát je teorie, pro kterou se nenašlo dost důkazů a že už je překonaná. Spíš to bylo tak, že ženy a muži měli jasně definované role a ženy měli silný poradní hlas v tlupě, ale postavený na stejnou úroveň, jako muži. Jinak ženy byly považovány za méněcenné již ve starověkém Řecku, dávno před hony na čarodějnice 🙁

  • Antea

   Aha tak to jsem nevěděla, dík za info. Článek o žádné vědecké poznatky neopírám, spíš o to, kde jsem co zaslechla, četla nebo odvodila… 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.