Myslím

Fenomén youtuberů

Na internet jsem začala publikovat v době, kdy se blogování jakot takové eprve rodilo. Na počítačích byly Windows 95 a 98, vycházely nové díly Harryho Pottera, internet rozhodně nebyl v každé domácnosti a když byl tak rozhodně nebyl neomezený, ale složitě a zdlouhavě se připojoval přes telefonní linku…

youtube2Byla to doba, kdy rodiče zakazovali svým dětem přístup na počítač, aby na něm něco nerozbili (to už se snad dnes neděděje, ne? Předpokládám, že většina rodičů si je už vědoma toho, že jejich děti umí s technikou lépe než oni…)

A v téhle době, jsem si založila svůj blog. A ačkoliv jsem nikdy nedosáhla věhlasu takových jmen jako byly Blanch, Severka, Jara Row, které byly známé na míle prosadila jsem se i já. Moje povídky byly čtené, měla jsem stálé čtenáře na rozdíl od současnosti, kdy mám jen jednu pravidelnou a komentující čtenářku, o které vím. Tímto zdravím Kočkomilku Janu. Tím chci říct,že jméno Antea nebylo úplně neznámé.

Posléze nastal obrovský boom blogů, ale většina z nich neexistuje. Já jsem načas přestala blogovou scénu sledovat a vrátila jsem se až po cca dvou letech na nový blog. Po opět dvou letech jsem se vrátila na svůj původní blog a po dalších dvou letech jsem se přestěhovala sem (a vůbec to není zamotané…)

Na co se chci ale zaměřit je to, jak se změnila doba.Internet je téměř v každém mobilu, neomezený internet v každé domácnosti, máme tablety (já ještě pořád ne) a sociální sítě jsou všudy přítomné. Změnil se životní styl. Lidé více přemýšlí, plní si své přání, cestují a jdou si za svými sny a internet už nepatří blogerům, ovládli ho youtubeři.

V souvislosti s youtubery tvrdím to samé, co o facebooku i ohni – “dobrý sluha, ale špatný pán” Nesnášela jsem ty kecy, že FB je blbá aplikace pro blbce. Je taková, jak ji využíváte. Já jsem díky ní v kontaktu s lidmi, se kterými se nemůžu vídat. Sleduji zajímavé stránky, dozvídám se o zajímavých věcech. Nemám ho proto, abych každý den sdílela svojí našpulenou fotku z koupelny a poslouchala mucinkování o tom, jak mi to sluší…

A to samé youtubeři (sleduji jen československou scénu). Spousta z  nich nestojí za nic, ale jsou tu i tací, které sleduji docela ráda.

1. Stejk

Tohle je můj největší oblíbenec. Původně jsem ho moc nemusela, ale když jsem se podívala na pár videí opravdu mě zaujal a jeho videa s Kotlektou patří mezi moje nejoblíbenější.

2. Exploited

Slovenský youtuber, který mi sice přijde docela nevyzrálý a pohlcený úspěchem, ale videa točí dobrá.

3. Kovy

Toho jsem objevila nedávno, ale jeho videa mě vždy rozesmějí a pobaví. Ideální způsob, jak zabít nudné odpoledne.

4. Shopaholic Nikol

Nikdy nepochopím, že se někdo může živit tím, že se ve videích opíjí s kamarády.. Jsou ale i videa, která má dobrá. Líbí se mi, že díky nim můžu lézt cizímu člověku maximálně do soukromí. Nikdy nepochopím, jak toho na sebe může člověk na netu tolik vyzradit, když současně se svými slovy zveřejňuje i svůj obličej.

5. Teri Blitzen

Dítě, které to vše odstartovalo a navždy změnilo českou youtube scénu. Někdo Terri Blitzen nenávidí, někdo ji miluje.  Nikdo ale nemůže popřít, že dokázala něco naprosto neuvěřitelného, když coby ještě malé dítě ovládla youtube. I na jejích videích mě baví to, že mohu zblízka sledovat život někoho, kdo je mi na míle vzdálený. Poslední dobou ale pro mě její vide ztrácí na kvalitě jak obsahově, tak technicky a sleduji je už jen z pouhé dlouhé chvíle  a trochy zvědavosti.

 

V dalším článku jsem se věnovala zásadnímu rozdílu mezi youtubery a youtuberkami, kterého jsem si všimla a který mi přijde nesmírně zajímavý a částečně i pobuřující.

 

Co Vy?

Sledujete nějaké youtebery, nebo Vás tenhle fenomén naprosto minul?

Pokud ano, tak kteří jsou Vaši oblíbenci?

10 komentáře

 • Julie K.

  Určitě si nemyslím, že by to Teri odstartovala, spíš získala velmi rychle úspěch. Divím se, že tam máš Stejka – toho jsem už před nějakou dobou přestala sledovat, jeho videa se nikam neposouvají, dělá je jak na běžícím pásu (chápu, že chce peníze), ale opravdu v tom nevidím smysl.
  Mezi mé oblíbené (z těch českých a slovenských, i když je tolik nesleduju) patří: Restless Child, Weef’s World, Martin Steier Jr, ale líbí se mi videa z cest Jmenuji se Martin.

  • Antea

   Na mě Stejk působí docela dobře. Z těch, co jsi jmenovala znám akorát Jmenuji se Martin a ten mi moc nesedí 🙂

 • Sue Diamond

  Youtube sledujem niekoľko rokov, ale čím ďalej tým menej. Vadí mi tá komerčnosť youtuberov. Netvrdím, že na blogoch komercia nie je, ale je jej omnoho menej. Predsalen blogera vidím len na jeho blogu a maximálne tak na nejakej spoločnej akcii so sponzormi. Naopak však youtuberi na mňa číhajú všade – na youtube, v telke, v časopisoch. Skrátka sa pred nimi nedá schovať. O to viac mi vadí, že ich tlačia aj do oblastí, s ktorými ich kanály nemajú nič spoločné. Tak napríklad najnovšia kampaň Vodafone s youtubermi, alebo na SVK Gogova spolupráca so Slovenskou sporiteľňou. To na mňa musí vážne z každej prdele vykukovať nejaká pseudocelebrita? Už mám toho plné zuby. S tým ako rastie komercia, klesá kvalita obsahu. Youtuberi klesli tak hlboko, že recenzujú doslova odpadkové koše či nálepky na steny. No hrôza. Zrovna youtuberov, ktorých spomínaš tiež nemusím. Ich tvorba mi nepríde ničím prínosná. Teri je totálne neoriginálna a dosť namyslená až arogantná voči svojim sledovateľom. Expl0 s Momou presne to isté – sláva stúpla do hlavy. Stejk mi je nesympatický už od pohľadu, je to taká vychcaná postavička, ktorej ide len o prachy. A takto by som mohla pokračovať snáď u 90% československej scény.

  • Antea

   Mně ta komerčnost v podstatě nevadí, ale jak píšeš, nic se nesmí přehánět… Např. ty reklamy v TV už je fakt moc… 🙂

 • MONIKA

  Československou youtube scénu sleduju asi 5 let. V poslední době se spíš dívám na zahraniční youtubery, např. Dodie Clark, Paint, Saara, My life as Eva… Mám totiž ráda, když youtuber umí i něco jinýho než mluvit před kamerou, ráda sleduju talentovaný lidi. Což se ale o 80% youtuberů u nás říct nedá. Mám pocit, že by většina byla bez možnosti přidávání videí na internet úplně v p.deli, protože nezvládnou dělat nic jinýho. Mám hrozně ráda Kovyho, který je zmíněný v článku, protože je neskutečně kreativní a má co předat ostatním. Pak asi ještě Vidrail, jeho videa jsou kvalitní a jde vidět, že rozumí kameře a různým efektům a Majo Seman, protože… :D.
  Taky mi příjde, že je většina videí jak přes kopírku. TO nebo TO, nikdy jsem, stovky TAGů o ničem… Chce to, aby začal natáčet někdo úplně novej, co to bude mít v hlavě srovnaný 🙂

  • Antea

   Máš, pravdu. 🙂 Většina videí je na jedno “brdo”, právě to mě na tom fascinuje. Jak to, že mají takový úspěch, když se jen všichni navzájem kopírují? Kovyho scénky jsou perfektní a originální 🙂

 • Taychi

  youtube používám spíše k poslechu hudby než sledování. Z československých youtuberek sleduji jen jednu. Nebaví mě koukat na videa. 😀 A když už na něco kliknu, chce se mi z toho plakat. Přítel zase ytb používá k učení. Když se ho na konverzační soutěži z AJ v celostátním kole (skončil sedmý), zeptali, jak to dělá, že tak dobře umí, odpověděl, že přijde domů a sedne si k počítači. On sleduje hodně zahraniční youtubery. 🙂 A tak… když někomu nevadí, že je tu možnost, že při hledání zaměstnání najdou jeho stará trapná videa, budiž. Vše má svého kupce a tak to platí i na internetu s videi. 🙂

  • Antea

   Přítel je fakt dobrý 🙂 Já zatím zahraniční videa nedávám. Já youtube celkově používám, jako kulisu, když něco dělám na PC 🙂 Celkově je pro mě ale ten trend youtuberů nepochopitelný, tak se snažím to nějak rozebrat 🙂

 • Víla

  Kovy je úžasný, u většiny jeho videí brečím smíchy. Shopaholic Nicol vnímám podobně jako ty. A má dobré challange ke koukání, když s Kladeňáčkem večeříme.
  Pravidelně sleduji ještě Svět podle Katky, což je ségra slavného Jirky Krále, videa má vtipná, krátká a já obdivuji, jak dokonale má vycvičeného psa, to mě na tom baví nejvíc.
  No ale bezkonkurenčně nejoblíbenější je Martin Rota, od kterého mám doma i pohled :)) Tělesně postižený člověk, který vlastními silami leze na vysoké hory. Nemůžu říct nic jiného než borec! 🙂

  • Antea

   Martina Rotu ani Katku neznám. Zním jen Jirku Krále a ten je mi hrozně nesympatický 😀 Ale cvičený pejsek i borec zní dobře, určitě se na ně mrknu 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.