antea.blog.cz

Facebook vs. přátelství

Hned na začátku, bych Vás chtěla upozornit, že úplně osobní zkušenost s Facebookem nemám. Ale poloviční ano.

Facebook si pod vlivem nějakého školení založila mamka a já jako její hlavní a jediná asistentka ve věcech IT, to mám od registace po nabídky přátelství z první ruky. Navíc mám uši i oči funkční (i když u těch očí to pokulhává), takže jsem mohla sledovat, jak facebook vnímá moje okolí.
Já facebook nesnáším, opovrhuju jím. Vlastně, to není facebookem, ten je založen pod dobrou myšlenkou, je to těmi lidmi, ne všemi ale asi většinou.
“Opovržení” teď se mi to zdá přísliš silné označení, zní ta jako bych já byla ta dokonalá a na výši, ale to opravdu ne (stačí, když si přepočítáte ty hrubky, kterých jsem si v tomhle článku nevšimla).
Co mne nejvíce vytáčí, jsou ti takzvaní “přátelé”. Facebook mi připadá pouze jako přehlídka neexistujících přátel. Lidé tam mají uvedené desítky lidí a s nejméně polovinou si v životě nenapsali ani písmenko. Přijde mi, že je to o tom, žetamta viděla na tamtom profilu tamtu, tak jí poslala nabídku přátelství, ta ji potvrdila..atd.
Do dvou dnů od založení přišlo mamce cca 10x, že nějaký uživatel (osoba, kterou mamka v životě neviděla) si ji přidal jako přítele a jestli ona to potvrdí. Odklikli jsme že jo, tím se nic nezkazí. Říkala jsem si, že se třeba pletu a jsem zbytečně zaujatá, třeba ta osoba bude komunikovat. Nepletla jsem se.
O pět dní později nikdo ani řádku, jen další a další přátelství. Což mne přivádí k myšlence, kdo je vlastně přítel?
Pro mne je přítel člověk, který je ke mně absolutně loajální – stejně jako já k němu.
Osoba, která ví co mne rozesměje a u které vím já co rozesměje ji.
Člověk se kterým máme společné zájmy a u těch nespolečných dokážeme alespoň naslouchat, když o nich druhý mluví.
atd. (Původně byl ten seznam o hodně delší a dojemnější, ale zkrátila jsem to…)
No, asi je moje představa přátelství naivní (že něco takového neexistuje už jsem pochopila několikrát a pro mne dost tvrdě.) Upřímně, kdybych za každou naivní myšlenku dostala pohlavek, nepřežila bych jediný den. 🙂
Ale vraťme se zpátky k facebooku. Jak někdo něco takového může nazývat přátelstvím?!
Kdybych to měla shrnout, tak facebook je pro mne místo, kam si člověk nacpe fotky, aby mu je ostatní hodnotili a on je hodnotil ostatním 🙁
*** Tohle jsem psala čas páně 21:30, Vám to sice nic neřekne, ale kdo mne zná – pochopí.
Listopad 2009

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.