antea.blog.cz

Beltein se blíží…

19… vlastně, je už dnes a za pár hodin propukne naplno.

A já se hrozně moc těším!
á moc věcí neslavím. Svátek mě moc nebere, narozeniny tolik neřeším a Vánoce mne nechávají ledově chladnou.
Za celý rok jsou po mne v podstatě opravdu výjimečné jen tři události:
  1. Velikonoce
  2. Apríl
  3. Beltein/Pálení čarodějnic
Velikonoce
Opravdu na ně netrpím z nějakých křesťanských nesmyslů, to pravdu ne. Mám je ráda proto, že od dětství to byl den v roce, který jsem jako dítě, puberťák a vlastně asi až do předloňska prožila vždy, tak jak jsem si představovala. Málokdy se stane, že realita odpovídá představám, nebo je dokonce předčí, ale moje Velikonoce takové vždy byly.
Mám z nich nepřeberné množství historek, a ačkoliv mi je čas už tak slil dohromady, že nejsem schopna rozlišit jednu od druhé, pocit, který jsem z nich měla mi zůstal – jeden obrovský báječný a vysmátý pocit, kvůli kterému budu mít velikonoce vždy ráda a i když už je dnes neslavím a neprožívám jako dříve, věřím, že s příchodem mých dětí se to vrátí zpět, protože se budu snažit aby si Velikonoce užívaly stejně skvěle jako já.
Apríl
1. dubna, alias den srandy. Neznám lepší pocit, než vymyslet nějakou pitomost a pak ji někomu namluvit takovým stylem, že na to skočí … a začne panikařit… 🙂
A naopak ničit snahy těch, co se snaží nachytat mě. Vážit každé uslyšené i pronesené slovo a pak se svíjet v záchvatech hrozného smíchu když zařvu nebo slyším “Apríl!!!” 🙂
Beltein
Starý pohanský svátek, který ani století křesťanského teroru, lží a vražd, nedokázaly smazat ze světa. Zbožňuju tu chvíli, kdy koukám do hořící hromady dřeva o tolik vyšší, než jsem já. Myslím na naše předky, kteří také takhle stávali, a představuju si, že žár mne očišťuje od všeho zlého, jako věřili oni. (A taky se strašně snažím propadnout se do minulosti a moc to oslavit s nimi… 🙂 )
Když nad tím tak přemýšlím, tak v podstatě všechny svátky, které slavím jsou pro mne spojeny se smíchem a pocitem svobody. A taky by to podle mne mělo být. Považuji za hloupé slavit svátky, které pro nás osobně nic neznamenají, jen proto, že se slavit “mají”.
A jak to máte Vy? Slavíte svátky, které pro Vás něco znamenají, nebo je to pro Vás jen rutina bez významu?
Duben 2015

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.