Myslím

Beltein, nejkrásnější čas

Miluju, ten čas, kdy jaro plně propukne a nakonec ta krása vyvrcholí Belteinem…

Beltein, je jeden ze čtyř nejvýznamnějších keltských svátků. Po svém ho slavím už od základky a dodnes je to jeden z mých nejoblíbenějších dnů v roce.

Beltein je pro mě symbol.

  • Tradice, která je skutečná. Tenhle svátek se předává už celá tisíciletí, je založen na moudrosti našich předků a jejich porozumění přírodě. Myslete si, že jsem cvok, ale vždy okolo 30. dubna cítím “cosi” ve vzduchu.
  • Argument. Část rodiny jsou silně věřící katolíci. Od malička proti nim revoltuji, protože tu jejich “košiláckou” propagandu a přesvědčení, že když věříš v boha jsi lepší člověk z duše nesnáším. Už jako dítě jsem se stavěla “na zadní” a historický boj košiláčů proti pohanským svátkům byl jeden z mých prvních argunetů, jak vratké jsou nohy jejich sekty.

Kdysi dávno, totiž nemohli křesťané přesvědčit pohanské obyvatelstvo, aby se vzdalo víry svých předků. Nevěděli, jak je donutit, protože násilím to zgruntu vzít nemohli, protože by  pozabíjeli většinu obyvatel. Tak z největšího pohanského svátku Beltein, udělali “svatojakubskou noc” tedy noc svatých apoštolů Filipa a Jakuba. Takže mohli tvrdit, že pohané slaví křesťanský svátek, tzn. jsou to vlastně křesťané.

  • Smysl. Poprvé v životě jsem objevila tradici, která má skutečný smysl a oslavuje něco založeného na něčem konkrétním. Že jaro znamená nový život, to se asi všichni shodneme.

Beltein slaví jaro a nástup léta. Lidé už se nemusí bát dlouhé zimy, bůh odchází do podsvětí a nad světem přebírá vládu Bohyně Matka. Je to oslava síly nového života. Zvířata i lidé procházeli mezi zapálenými ohni, aby se očistili od zimy. Uzavíraly se sňatky, zamilované dvojice se společně vydávaly do lesů a oslavovali život a volnost. (Mimochodem, aby katolíci nějak vysvětlili náhlý babyboom v lednu, vzniklo líbání pod rozkvetlou třešní na prvního máje).

Děti počaté na Beltein mají mít prý velmi šťastný život.

A proč čarodějnice?

V germánském prostředí se této noci říká Valpružina noc. Valpurga byla saská bohyně a patronka čarodějnic a valpurga znamená ve staré češtině čarodějnici. Ve skutečnosti se ale jednalo jen o svobodomyslné ženy, které se odmítly nechat svázat křesťanskými nesmysly.

S pohanství jsem se jako takovým poprvé setkala v mé milované knize Návrat na pohoří Zlatého koně od Anny Bauerové. Ale myšlenka, že vše okolo nás je živé, že přírody si člověk musí vážit a respektovat ji mě potkala daleko dříve. Ve druhé třídě jsem poprvé viděla Princeznu Fantaghiro a bylo rozhodnuto.

2 komentáře

  • Jindra

    Slušná kvalita fotek. Proti tomu, co vídám na podobných blozích, focení kytiček, ale ty jsou často rozmazané a o ničem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.