antea.blog.cz

Hana Whitton – Kunhuta Přemyslovna

Hana Whitton – Kunhuta Přemyslovna

 Idu otec přesvědčí, aby se vdala za Spytihněva, syna českého knížete. Když dojde k náhodnému setkání příštích snoubenců, Ida Spytihněvovi podlehne a otěhotní. Mladík netuší, že dívka, s níž se pobavil na jednu noc, je z mocného rodu Wettinů. Její otec trvá na sňatku a Spytihněv svolí. V Čechách zuří protiněmecká nálada a Ida se jen modlí, aby dítě nebyla dcera.

Kněžna Ida
Mladá, naivní Ida Wettinová žije osaměle se svým otcem a společnicí Sabinou. Dlouhé chvíle si krátí sněním o svém snoubenci kněžici Spytihněvovi, za kterého se má provdat, nikdy ho totiž neviděla.
“Mnohá manželství z rozumu jsou nakonec šťastná,” pronesla Ida větu, kterou se utěšovala celé své mládí v Lužnici…”
Po čase Spytihněv projíždí kolem a Idě se podaří se s ním setkat. Mladý kněžic se Idě líbí a on je dívčinou svěží krásou okouzlen. Nakonec mu Ida neodolá a s myšlenkou, že snad nebude vadit, tak malý hřích, když si posunou svatební noc (vždyť jsou stejně snoubenci) Spytihněvovi podlehne. Jejich společná noc však nezůstane bez následků a to není jediné překvapení, kterého se Ida dočká…
Knížka se mi líbila. Četla jsem už příběh Spytihněvova otce Břetislava a obě knihy byly fajn. Děj příjemně ubíhá a vzhledem k nevelké tloušťce knihy (necelých 200 stran) se s knihou dá strávit příjemná dvouhodinovka.
Autorčinu stylu nemám co vytknout, až na slovo kněžic, které mne hrozně rozčiluje a vůbec se mi nelíbí, což je ale problém můj nikoliv autorčin.
Na autorčině stylu bych ráda vyzdvihla přeskakování v čase. Jednou je léto 1048, podruhé podzim… Bylo to sice zajímavé, ale přece jenom trochu náročnější na pozornost a já se s knihou v první řadě chci bavit. Zase na druhou stranu, jsem se díky tomu na čtení plně soustředila.
Jedinou poněkud závažnější výtku k ději spatřuji v jeho nereálnosti. Silně pochybuji, že v 11. století by společnost tak klidně přijala, že urozená dívka čeká nemanželské dítě…
Celkově jsem ale s knihou byla spokojená a můžu ji doporučit ostatním.
Název knihy: Kunhuta Přemyslovna
Série: –
Díl: –
Autor: Hana Whitton
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2014
Žánr: historický román
Počet stran: 214
Doporučený věk: bez omezení
Citace: WHITTON, Hana. Kunhuta Přemyslovna. 1. vyd. Praha: Alpress, 2014, 214s. ISBN: 978-80-7466-551-6.

Hodnocení: 8/10

Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji knihkupectví Knihcentrum .
Zdroj obrázku a anotace: Knihcentrum

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.