antea.blog.cz,  Příběh rodiny Lancasterů

4. Příběh rodiny Lancasterů

Musím přiznat, že nakonec jsem si začala psaní podle hry docela užívat. Sice se nejedná o nijak kvalitní a hodnotné dílo, přesto mi přijde, alespoň z mého pohledu autorky, zajímavé.

V manželství
Jejich svatba nebyla nic památného ani výjimečného. O to se Simis postaral. Nepovolil jí ani bílé svatební šaty. – “Zbláznila se snad?! Je přece těhotná!”
8a55819e30_101434408_o2   
A Arabella, oslabená nevolnostmi neměla sílu se s ním hádat. Nevzmohla se na odpor, ani když jí nakázal, jaký účes má nosit – “k vdané ženě se rozevláté vlasy nehodí” a líčení – “moje žena nebude chodit zmalovaná jako děvka!”
Říkala si, že teď to nebude řešit, ale hned jak jí bude trochu lépe si to s ním vyřídí. Jí nikdo nebude říkat, co má anebo nemá dělat. Na ni tyhle středověké manýry zkoušet nebude, je rovnoprávnost a ona nebude jeho poslušná ženuška!
Když jí poprvé donesl kuchařku, že by se měla naučit vařit, aby on i děti měli teplé jídlo, hodila ji po něm. Nebude mu dělat domácí puťku! Jeho reakce však předčila veškerá její očekávání. Místo, aby knížku poníženě sebral a vypadl, chytil ji a navzdory jejímu těhotenství ji odtáhl do koupelny a tam jí, ačkoliv se bránila ze všech sil oholil obočí, jako trest za její drzost.
85f1824741_101434433_o2
Pak jí kuchařku podal podruhé a Arabella ji tiše přijala… Týdny plynuly a jak rostlo Arabellino břicho, rostl i její odpor vůči manželovi. Dříve jím opovrhovala, nyní jej nenáviděla. Měla pocit, jako by si domů přivedla kocoura a on se jí před očima proměnil v tygra. Simis naprosto opanoval domácnost. Vše se dělo podle něj a po incidentu s obočím Arabella neměla odvahu k odporu. Útěchu hledala ve svém nenarozeném dítěti. Dávno minula doba, kdy je nechtěla a kdy se chtěla ihned vrátit do práce. Věděla, že do práce už se nevrátí, Simis ji nepustí a ani ona nechtěla nechat to bezbranné dítě Simisovi napospas. A tak se chovala jako pilná ženuška, uklízela, prala, vařila.
6885e246a6_101434446_o2
A v duchu přemítala, co bude dělat dál. Jak vyřeší svůj život?
Může sebrat dítěti otce? Co když ze Simise bude dobrý otec i když je příšerný manžel? A dokázala by se sama postarat o dítě? A jak by to udělala? Rodinou kasu držel Simis a ten by si pro halíř nechal vrata koleno. Každý nákup mu musela pečlivě vyúčtovat a běda, když vše nesedělo! Bylo nemožné dát si nějaké peníze stranou… A tak se Arabella trápila, chodila na dlouhé procházky, sbírala semínka rostlin a občas nacházela neopracované polodrahokamy. Už jich měla několik a jejich sbírka byla kromě jejího dítěte to jediné, co jí přinášelo radost.
Dlouho nevěděla co si počít a jak se rozhodnout, až přišel okamžik, který vše vyřešil – její porod.
Když na ni přišly bolesti, chtěla jet jako většina rodiček do porodnice, ale u Simise ale narazila na tvrdý odpor. Nejen že jí odmítl odvézt do nemocnice, ale dokonce jí odmítl pustit z domu. Nechtěl, aby jí v nemocnici ulevili od bolestí, musí si to protrpět, je to trest od boha za Evin hřích. A tak ji nechal samotnou v bolestech, aby si poradila, jak chtěla. Ještě předtím než opustil místnost, jí sdělil, že chlapec se bude jmenovat Josef a dívka Marie. Pak se za ním zabouchly dveře a Arabella o samotě v bolestech trpěla, dokud nepřišel na svět malý Josef.
910f363c5b_101434458_o2
Když si ho poprvé přivinula k srdci věděla, že musí odejít. Kvůli své nevyzrálosti a hlouposti dovolila, aby jí Simis zničil v životě vše hezké. Nyní držela v rukou své dítě a věděla, že pokud neuteče udělá Simis to samé Josefovi. A tak, sotva se dokázala postavit na nohy, popadla Josefa a svou sbírku polodrahokamů a vydala se do města. Snad se jí podaří najít dost malý pozemek, aby jej drahokamy zaplatily a začít tam žít. Od nuly, ale se svým synem…
 Export1
Export1

6 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.