Přesčasy

Na to, že každý pracovní den musím dělat minimálně půl hodiny neplaceného přes času už jsem si zvykla. Na to, že nás v práci drží třeba i 15 minut oblečené u pokladen a nenechají nás odejít, dokud nejsou hotoví všichni, ačkoliv na nás před výlohou čeká nastartované auto s odvozem, jsem si sice nezvykla, ale o tom někdy jindy… Teď jsem se ale dozvěděla o dalších praktikách…
  

 
Když se dělají celou noc až do rána inventury, nenajímají se na ně externisté, jak má ve zvyku například Kaufland, ale povolají se zaměstnanci. A povinně! Že ten den měli mít volno? Nezájem! A ještě to budou dělat pěkně zadarmo, žádné proplácení nebude. To samé jsou povinné výpomoci např. o Vánocích. Alespoň 4 hodiny. Spoluprodávající plašila už několik dní před Štědrým dnem, protože jsme na něj měly mít službu, takže nám na 23. prosince vycházelo volno ale to šéfovou nezajímalo a my měly být povolány.
Můj přístup byl jednoduchý: Nic na světe mě nedonutí jít do práce o mém volnu a ještě ke všemu zadarmo. Ani náhodou! (Nakonec jsem dilema otrokářská práce zadarmo vs. výpověď, řešit nemusela, protože díky nedostatečným hygienickým podmínkám jsem se nakazila virózou a odešla jsem na neschopenku).
 
Celá tahle praktika mě ale neuvěřitelně vytočila. Už jenom to, že trčím v práci více než 14 hodin denně, 3-4 dny v týdnu, za žebráckou almužnu bez přestávky lítám, kolikrát si nemůžu vybrat ani pauzy, na které mám nárok, a když už si náhodu pauzu vyberu, tak nesmím opustit obchod, takže zajít si na něco k jídlu, nebo si skočit něco vyřídit do města je nemožné… a přesto mají tu drzost naznačovat, že bych mohla přijí o svém volnu?!
Ani mě nenapadne!
Ono, abych byla upřímná, když pracuju celé dva dny od rána do noci, tak jsem následující den tak vyřízená, že spím 12 hodin, což je v podstatě to jediné co mě dokáže postavit na nohy a představa, že bych o tuhle svojí možnost restartu přišla, je pro mě naprosto nemyslitelná.
Možná jsem měkká, ale takhle to prostě mám.
 
 
Leden 2015

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *